ABD ordusu sıvı metal kullanarak büyük bir güç elde etmeye çalışacak

ABD ordusu sıvı metal kullanarak büyük bir güç elde etmeye çalışacak

Akıllı telefon üreticileri yeni metaller ararken, ülkelerin ordu kuvvetleri daha çok savaş güçlerini artırabilecek metallerin peşinde. ABD ordusu sıvı metal

Son günlerde hem şirketlerin hem de orduların en fazla üzerinde durduğu konulardan birisi hiç şüphesiz doğada bulunan metallerdir. Örneğin akıllı telefon üreticileri daha güçlü bataryalar için yeni metaller ararken, ülkelerin ordu kuvvetleri daha çok savaş güçlerini artırabilecek metallerin peşinde. ABD ordusu sıvı metal çalışmalarını genişletecek

Metaller büküldüğünde bile, iletkenliğini ciddi oranda azaltabiliyor. Atomların yerlerinin değişmesi nedeniyle ortaya çıkan bu bükülme metalde önemli bir özellik kaybına neden oluyor.

Yeni geliştirilen sıvı metal ürününde ise durum biraz farklı. %700 oranında genişletilen bu metaller, otomatik olarak eski haline dönüyor. Üstelik bu nanoparçacıklar birbirinden uzak yerlere sıvı olarak dökülseler bile hızlı bir şekilde yeniden bir araya gelebiliyor. Bu özelliği duyanlar Terminatör 2 filmindeki robotun sıvı metalden üretilmiş halini hatırlarlar.

Sıvı metal ile ilgili çalışmalar elbette sadece ABD tarafından yapılmıyor. Bu yılın başlarında Çinli bilim adamları da sıvı metal ile ilgili çalışmalarını sunmuşt. Her ne kadar sıvı metalin daha çok iletkenlik için kullanılacağı söylense bile, ilerleyen dönemlerde yapay zekaya sahip robotlarda bu teknolojiyi görebiliriz.