ABD Temyiz Mahkemesi, Trump’a ''vize’ vermedi!

ABD Temyiz Mahkemesi, Trump’a ''vize’ vermedi!

ABD'de yeni başkan Donald Trump'ın, yedi ülkeye uyguladığı seyahat kısıtlamalarının yeniden yürürlüğe konması, San Francisco'daki Federal Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildi.OY BİRLİĞİYLE ALINDIKararın oybirliği ile...

ABD'de yeni başkan Donald Trump'ın, yedi ülkeye uyguladığı seyahat kısıtlamalarının yeniden yürürlüğe konması, San Francisco'daki Federal Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildi.

OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Kararın oybirliği ile alındığı öğrenildi. Reuters'a göre Temyiz Mahkemesi, ABD hükümetinin, yedi ülkeye uygulanan yasağı meşru kılacak hiç bir ulusal güvenlik kanıtı sunmadığına hükmetti.

Alt mahkeme, geçen hafta Başkan Trump'ın yedi ülke vatandaşlarına seyahat yasağı koyduğu kararnamesini geçici olarak durdurmuştu.

Üç yargıçlı bir panelin yönettiği temyiz davasında yargıçlar, alt mahkemenin aldığı kararın geçerli olup olmayacağına karar verecekti ya da tekrardan görüşülmesi için alt mahkemeye iade edecekti.

YÜKSEK MAHKEME'YE GİDEBİLİR

Temyiz Mahkemesi'nin hüküm kararı vermesi bu davanın büyük bir ihtimalle Yüksek Mahkeme'ye gidebileceği anlamına gelecek.

Yasaların anayasaya uygunluğunu inceleyen ABD Anayasa Mahkemesi, geçen yıl yargıç Antonin Scalia'nın vefatından sonra hala sekiz üye ile devam ediyor.

Eğer oylama berabere kalırsa, Temyiz Mahkemesi'nin kararı geçerli olacak. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin davayı 1-2 ay içinde görüşmesi bekleniyor.

TRUMP: MAHKEMEDE GÖRÜŞÜRÜZ

ABD Başkanı Donald Trump, kararın ardından Twitter'da yazdığı mesajında, "Mahkemede görüşürüz. Ulusumuzun güvenliği tehlikede!" yazdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya