ABD ve AB'den dokunulmazlık tepkisi

ABD ve AB'den dokunulmazlık tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner'ın yazılı açıklamasında, dokunulmazlığın kaldırılmasının ifade özgürlüğünü olumsuz etkileyeceği belirtildi. Politik arenada ifade özgürlüğünün korunması gerektiği...

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner'ın yazılı açıklamasında, dokunulmazlığın kaldırılmasının ifade özgürlüğünü olumsuz etkileyeceği belirtildi. 

Politik arenada ifade özgürlüğünün korunması gerektiği ve özellikle milletvekillerinin bu hakkı kullanması gerektiği ifade edildi. 

Açıklamada politik tartışma kültürü zayıflarsa Türk demokrasisinin zarar göreceği vurgulandı.

AB DE "ENDİŞELİYİZ" DEDİ 

Avrupa Birliği de dokunulmazlıkların kaldırılmasının ciddi endişe kaynağı olduğunu belirtti. 

Açıklamada, "Yasal çerçevenin ve özellikle anayasanın kısıtlayıcı bir şekilde yorumlanması Türkiye'deki parlamento üyelerinin ifade özgürlüğüne risk oluşturmayı sürdürüyor" denildi.

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komiseri Johannes Hahn'ın dokunulmazlıklara ilişkin açıklaması şöyle:

“TBMM'nin bugün birçok Milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına izin veren kararı büyük endişe yaratmaktadır. İlgili birçok uluslararası tavsiyeye uygun olarak dokunulmazlık, ayrımcılık olmaksızın herkes için geçerli olmalı ve ayrımcılığın kaldırılmasına dair kararlar, duruma özel şartlara dayandırılmalı, şeffaf kritlerler ışığında olmalı ve herhangi bir siyasi çıkara tabi olmamalıdır.

Genel olarak, meclis nezdinde dokunulmazlığın çerçevesi, dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili kararlara belli objektif kriterler getirmelidir. Yasal çerçevenin ve özellikle de Anayasanın sınırlayıcı bir biçimde yorumlanması, TBMM Milletvekillerinin ifade özgürlüğü açısından bir tehlike oluşturmaya devam etmektedir. Adil yargılanma hakkı, hukuk düzeni açısından temel bir öneme sahiptir ve halkın yargıya olan güveninin korunmasında kilit bir rol oynamaktadır. Milletvekillerinin yaptığı kanunsuz faaliyetler veya üzerlerine atılı olan suçlar hukuki kurallara tabi olmalıdır.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika