ABD’de 21 yaş altına sigara satışı yasaklandı

ABD’de 21 yaş altına sigara satışı yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 21 yaşını doldurmayan kişilere sigara ve tütün ürünlerinin satışı yasaklandı...

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 21 yaşını doldurmayan kişilere sigara ve tütün ürünlerinin satışı yasaklandı.

ABD'de 21 yaşını doldurmamış kişilere sigara ve tütün ürünlerinin satışı yasaklandı.

Euronews'in haberine göre, geçtiğimiz hafta Kongre'den geçen yasa elektronik sigara ve nikotin içeren diğer sıvı maddeleri de içeriyor. Daha önceki mevcut yasaya göre sigara satışı bazı eyaletlerde 18 yaşın altındaki kişilere yasak getiriyordu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 Aralık tarihinde imzaladığı ve kanunlaşan tasarı birçok kesim tarafından memnuniyetle karşılandı. ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) komisyoneri Doktor Stephen Hahn, karar sonrası "Bu yasa, gelecek nesilleri ve çocukları korumak ve onları tütün mamullerine bağımlı hale getirmekten alıkoyacak" mesajını paylaştı.Ülkedeki eyaletlerin yaklaşık 3'te 2'sinde 21 yaş altına sigara satışı yerel kanunlar çerçevesinde yasaklanmıştı. Bu gelişmeyle birlikte söz konusu yasak ABD geneline taşınmış oldu. Yasaya uymayan dükkanlara ise para cezası uygulanacak. Tekrar yapılması durumunda dükkanın tütün mamulleri satmasına yasak getirilebilecek.

ABD'de birçok lise talebesi kendilerinden yaşça büyük arkadaşlarına sigara aldırarak, bir şekilde tütün mamullerine ulaşabiliyordu. Yeni yasayla birlikte bu durumun da büyük oranda önüne geçilmesi öngörülüyor.

Dünya