ABD’de iki kripto para yasa tasarısı kabul edildi

ABD’de iki kripto para yasa tasarısı kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi, kripto paralar ve blokzincir teknolojisiyle ilgili iki yasa tasarısını kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, kripto paralar ve blokzincir teknolojisiyle ilgili iki yasa tasarısını kabul etti ve kanunlaştırma için Senato'ya taşıdı. Daha önce yine Senato'ya taşınan ancak oylamaya sunulmayarak zaman aşımından düşen teklifler için meclis üyeleri bu kez ciddi bir çalışma yapacaklar.

ABD Temsilciler Meclisi’nde iki kripto para yasa tasarısı salı akşamı yapılan oylamayla kabul edildi. Bunlardan ilki, meclis üyesi Jerry McNerny’nin getirdiği Tüketici Güvenliği Teknolojisi Yasası’ydı. Bu yasa, Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’nun, ticari faaliyetlerde yapay zeka kullanımını araştıran bir pilot program uygulamasını öneriyordu.

İkinci tasarı ise, Blokzincir İnovasyon Yasası ve Dijital Sınıflandırma Yasası olmak üzere iki blokzincir kanunun tasarısını birlikte içeriyordu. Burada da hem ticaret bakanı hem de Federal Ticaret Komisyonu’na, blokzincir teknolojisini ve dijital token’ları inceleyip raporlama görevi veriliyordu.

Zaman aşımından düşmüştü, ikinci kez Senato’ya getirildi

Tüketici Güvenliği Teknolojisi Yasası, Eylül 2020’de Kongre’de onaylanıp, Temsilciler Meclisi’nden de geçmişti ancak Senato’da hiçbir zaman onaylanmamıştı. Daha sonra da zaman aşımından dolayı tasarı düşmüştü. Jerry McNerny ve bu yasaya destek veren bazı üyeler, yasayı yeniden Senato’ya getirerek bu kez onaylanmasını sağlamaya çalışacak.

Regülasyon talepleri her geçen gün artıyor

Blokzincir yasa tasarıları ise, dijital varlık sahipliği ve yönetimi konusunda regülasyonlara açıklık getirmek için yapılan birçok denemden sadece iki tanesi… Özellikle kripto para evreninden de regülasyonların gelmesi konusunda ciddi bir talep mevcut. Hukuki yapının olmamasının, inovasyonu ve gelişimi engellediği düşüncesi her geçen gün daha fazla dile getiriliyor ve regülasyon talep ediliyor.

Çin’in gerisinde kalma korkusu artıyor

Regülasyonlar konusunda şeffaflık için getirilen yasalardan bir tanesi de 2018’de Senato’ya taşınmış ancak yine ilgi görmemişti. Bunların içinde, şimdi yine Senato’ya getirilen Dijital Sınıflandırma Yasası da vardı. Ancak zaman geçtikçe şartlar değişti ve kripto para evreniyle, geleneksel finans tarafından bu konuda regülasyon talepleri ciddi şekilde artmaya başladı. Blokzincir teknolojisinde regülasyon olmaması, bu sektörün üyelerinin ABD’nin, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin gerisinde kalacağı korkusunu yaşamasına sebep oluyor.

McNerny ile birlikte blokzincir teknoloji yasalarının geçmesi için çalışan Temsilciler Meclisi üyesi Darren Soto, ekonominin artık bu tür teknolojik inovasyonlar tarafından yönetileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Yapay zeka, blokzincir teknolojisi ve kripto paralar artık günlük yaşam tarzımızda çok büyük etki sahibiler ve 21. yüzyılda ekonomiyi götürecek olan dinamikler olacaklar. ABD’nin gelişen teknolojilerde küresel lider olmaya devam etmesi çok önemli.”

Soto ayrıca, Tüketici Güvenliği Teknolojisi Yasası’nın, Kongre Blokzincir Grubu’nun, Ticaret Departmanında bir Blokzincir Merkezi oluşturması hedefine yönelik ilk adım olduğunu da söyledi.