ABD’den Ankara’ya HDP ve Gergerlioğlu tepkisi

ABD’den Ankara’ya HDP ve Gergerlioğlu tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı, HDP'ye yönelik kapatma davasından endişe duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Türkiye'deki olayları yakından takip ediyoruz ve Demokratik Halk Partisi'nin tasfiye edilmesinden endişe duyuyoruz" dedi.

HDP'ye yönelik kapatılma davası için ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Türkiye'deki olayları yakından takip ediyoruz ve Demokratik Halk Partisi'nin tasfiye edilmesinden endişe duyuyoruz. Türkiye'yi, anayasası ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda ifade özgürlüğüne saygı göstermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. Price, HDP'nin kapatılmasına ilişkin süreci yakından izlediklerini, bu adımı 'Türk seçmeninin iradesini haksız yere yok saymak' ve 'Türk demokrasisinin altını oymak' olarak nitelendirdi. Price "17 Mart'ta milletvekili Ömer Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi gibi kaygı verici adımlar dahil Türkiye'deki olayları yakından takip ediyoruz" ifadesini kullandı. 

 NE OLMUŞTU?

HDP'li Gergerlioğlu, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Gergerlioğlu'nun cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı. TBMM Genel Kurulu'nda HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen ve kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunmuştu. Genel Kurul'da okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşmüştü. Gergerlioğlu'nun vekillliğinin düşürülmesinin ardından HDP'ye yönelik kapatılma davası açılmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya