ABD’den Türkiye skandal için F-35 kararı: Ordu envanterinde...

ABD’den  Türkiye  skandal için F-35 kararı: Ordu envanterinde...

Türkiye'nin parasını ödediği F 35 savaş uçaklarına ABD el koymaya hazırlanıyor. Karar, 1'inci Dünya savaşı öncesinde Osmanlı'nın parasını ödediği ama İngiltere'nin el koyduğu savaş gemilerini hatırlattı.

Türkiye'nin parasını ödediği F 35  savaş uçaklarına ABD el koymaya hazırlanıyor.  Karar, 
1'inci Dünya savaşı öncesinde Osmanlı'nın parasını ödediği ama İngiltere'nin el koyduğu savaş gemilerini hatırlattı.

Üreticileri aralarında Türkiye'nin de olduğu F-35 savaş uçaklarından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 8 adeti ABD Hava Kuvvetleri'ne verildi. Geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilen sekiz adet F-35A Lightning II uçağı, ABD Hava Kuvvetleri envanterine devredildi. 

Geçtiğimiz günlerde ABD Senato komitesi, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti. Yeni Şafak'ın haberine göre, bu kapsamda Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki bahanesiyle uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye'ye gelemeyen ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırılamayan F-35A uçakları, boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

TÜRKİYE'NİN ADI SİLİNMİŞTİ

F-35 savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD'li Lockheed Martin şirketi, geçtiğimiz hafta tepki çekici bir karara imza atmış, F-35 savaş uçağı ile ilgili olarak açılan webitesinde bulunan "Küresel Katılımcılar" listesinden Türkiye'nin adını silmişti.  

Etiketler :