ABD'den Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin açıklama: Teslimatın gerçekleşmesi durumunda....

ABD'den Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin açıklama: Teslimatın gerçekleşmesi durumunda....

Trump'ın Genelkurmay Başkanlığına aday olarak gösterdiği Orgeneral Milley, S-400 teslimatının gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin F-35 ...

Trump'ın Genelkurmay Başkanlığına aday olarak gösterdiği Orgeneral Milley, S-400 teslimatının gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Genelkurmay Başkanlığı görevine aday gösterilen Orgeneral Mark A. Milley, S-400 hava savunma sistemi teslimatının gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin beşinci nesil savaş uçağı F-35 programından çıkarılması ve bu uçakların Türkiye’ye teslimatının iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

Milley, ABD Kongresi’ne mektubunda, “Görevimin onaylanması durumunda, Türkiye’nin S-400’ü kabul etmesi durumunda, F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimine son verilmesini ve Türkiye’nin F-35 programından ihraç edilmesini tavsiye ederdim” diye yazdı.

S-400’ün, F-35 gibi uçakları vurmak için geliştirilen bir sistem olduğunu savunan Milley, “Türkiye’ye, F-35 alıp doğrudan S-400 yakınında kullanmasına izin verirsek S-400’ün radar sistemi F-35’le ilgili gizli bilgiyi Rus askerlere sunabilir” iddiasında bulundu.