ABD'den Yunanistan'a: "Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmüyoruz"

ABD'den Yunanistan'a:  "Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmüyoruz"

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden, Sevilla Haritası'na ilişkin açıklama geldi. Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yayınlayan Büyükelçilik: "ABD, Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir” ifadelerini kullandı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "ABD, Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Sevilla Haritası'na ilişkin açıklama geldi. Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yayınlayan Büyükelçilik şu ifadeleri kullandı: "ABD, prensip gereği, diğer devletlerin deniz yetki alanlarıyla ilgili ihtilaflarda herhangi bir pozisyon almamaktadır. Sevilla Haritası'nın "hukuki statüsü" husunda, ABD, Sevilla Haritası'nın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir. Avruğa Birliği'nin de Sevilla Haritası'nı hukuki bağlayıcı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz. Deniz yetki alanları, uluslararası hukuka dayalı olarak, ilgili devletler arasında varılan mutabakatla karara bağlanmaktadır. ABD, iyi niyetli diyalog ve müzakere anlayışını şiddetle desteklemekte ve Türkiye ve Yunanistan'ı, istikşafi görüşmeleri en kısa süre içinde yeniden başlatmaya teşvik etmektedir" 

SEVİLLA HARİTASI NEDİR?

İspanya'nın Sevilla Üniversitesi beşeri denizcilik coğrafyası alanında uzman Prof. Juan Luis Suarez de Vivero tarafından hazırlandığı için üniversitenin adıyla anılan bu harita, Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de kıta sahanlığı olarak hak iddia ettiği alan ile Kıbrıs Rum yönetiminin 2004 yılında ilan ettiği MEB'in sınırlarının AB'nin resmi sınırları olduğunu öne sürüyor. Bu haritanın iddiasına göre, Meis Adası'ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı güneye doğru Akdeniz'in ortasına kadar iniyor ve Türkiye'ye Antalya körfezi dışında bir çıkış fırsatı tanımıyor. Türkiye, yüz ölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu'ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratmasının rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez olmadığını vurgulayarak bu iddiaları reddediyor.

Politika