'AB'den çıkalım şeklindeki saçmalıkları savunanlar Kuzey Kore’ye gitsinler'

'AB'den çıkalım şeklindeki saçmalıkları savunanlar Kuzey Kore’ye gitsinler'

2014 yılından bu yana Yunanistan Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Yannis Sturnaras Yunanistan’ın kreditörlerle arasındaki anlaşma uyarınca bir an önce yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini savundu.Ülkenin...

2014 yılından bu yana Yunanistan Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Yannis Sturnaras Yunanistan’ın kreditörlerle arasındaki anlaşma uyarınca bir an önce yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini savundu.

Ülkenin kurumlar tarafından yapılacak olan değerlendirmesinin kısa sürede tamamlanmasını isteyen Sturnaras, “Değerlendirme şimdi mi tamamlansın yoksa sonraya mı kalsın gibi rasyonel bir tercih bulunmuyor. Daha sonra şartlar daha da zorlu olacak. ''Sonra' belki çok geç olabilir'' dedi.

Aralarındaki pazarlıklar uzayan SYRIZA hükümeti ve kreditörlere çağrıda bulunan Yunanistan Merkez Bankası Başkanı gerek hükümeti gerekse de ülkenin kreditörlerini “birer adım geri atmaya'' davet etti. Sturnaras, hükümet ile kreditörler arasındaki uyuma vurgu yaparak “Bu kadar çaba ve elde edilen uyum sonrası başarısızlık düşünülemez'' ifadelerini kullandı.

“Avro’dan Drahmi’ye geçiş ve Yunanistan’ın AB’den çıkışı konularını yeniden gündeme getirenlerin yanlış yaptığını'' söyleyen Sturnaras “Avro'dan çıkmak sadece bir devalüasyon değil, para birimi değiştirmektir. Bu, Yunanistan için tam bir felaket olur. Avro'yla olan yükümlülüklerimiz var ve bunların karşılığında herkes Avro isteyecek. Sınırlarda bizi tutuklayacaklar ve seyahat edemeyeceğiz. Avro'dan çıkmamız durumunda hiçbir şey olmayacağı şeklindeki saçmalıkları savunanlar Kuzey Kore’ye gitsinler, o zaman ne olacağını anlarlar'' dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya