AB'den Suudi Arabistan'a çok ağır tepki!

AB'den Suudi Arabistan'a çok ağır tepki!

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini 'en sert' şekilde kınadı, sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı.Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke,...

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini 'en sert' şekilde kınadı, sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini "en sert" şekilde kınadı, "sorumlulardan hesap sorulması" çağrısı yaptı.

Diplomatlar, 28 Avrupa Birliği üye ülkesinin de aralarında bulunduğu en az 36 ülkenin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi Arabistan'ın insan hakları konusunda yaptıklarını eleştiren ortak açıklamaya imza attıklarını belirtti.

Bu açıklamayla Suudi Arabistan BM İnsan Hakları Konseyi'nin 2006'da kurulmasından bu yana ilk defa sert şekilde kınanacak.

İzlanda'nın Cenevre görüşmeleri temsilcisi Harald Aspelund tarafından okunacak metinde Suudi yetkililere tutuklu aktivistleri serbest bırakma ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin BM öncülüğünde yürütülen soruşturmada işbirliği yapması çağrısı yapılıyor.

Bir AB ülkesi temsilcisi Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bu konuda birleşmek Avrupa için bir başarı" dedi.

KARA LİSTEYE ALINMADI

Öte yandan Avrupa Birliği üyesi ülkeler, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Suudi Arabistan'ın da aralarında yer aldığı 23 ülkeyi kapsayan "terörün finansmanı ve kara para aklama ile mücadelede başarısız ülkeler" listesinin reddedilmesine karar verdi.

AB Konseyi, AB komisyonu tarafından hazırlanan "kara para ve terörizmin finansmanı ile mücadelede yetersiz kalan" 23 ülkeyi kapsayan taslak listenin oy birliğiyle reddedildiğini açıkladı.

Açıklamada, söz konusu ülkeler listesinin "şeffaf ve uygun biçimde hazırlamadığı" gerekçesiyle ret kararı alındığı öne sürüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya