ABD'li Savcı Bharara'nın tanığı hangi AKP'li? Arınç mı, Gül mü, Şener mi, Zapsu mu?

ABD'li Savcı Bharara'nın tanığı hangi AKP'li? Arınç mı, Gül mü, Şener mi, Zapsu mu?

ABC GAZETESİ / ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab davasının savcısı Preet Bhrara'nın elinde Türkiye, İran ve Dubai'den 7 önemli tanık bulunduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bharara'nın tanıkları arasında Türkiye'den...

ABC GAZETESİ / ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab davasının savcısı Preet Bhrara'nın elinde Türkiye, İran ve Dubai'den 7 önemli tanık bulunduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bharara'nın tanıkları arasında Türkiye'den yer alan bir kişinin AKP iktidarında üst düzey bir mevkide bulunan ve Erdoğan'ın çok yakınında görev yapan bir kişi olduğu belirtildi.

Bu iddia üzerine gözler AKP'de Tayyip Erdoğan'ın siyaset yapma tarzı, gizli ajandasını (programını) iki yüzlü ve sinsi bir siyasetle yaşama geçirme tutumundan rahatsız olan, yolsuzluklar nedeniyle güvenini yitiren, Erdoğan'ın tasfiye ettiği ya da büyük bir çöküş tehdidi nedeniyle enkaz altında kalmak yerine yollarını ayıran kişilere çevrildi. 

ABC'nin çeşitli kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Reza Zarrab davasında tanık olabilecek ilginç isimler gündeme geldi. Geçmişte AKP'de üst düzey  görev yapmış bu isimler kaynaklar tarafından şöyle sıralandı; Abdullah Gül ya da Ahmet Davutoğlu'na yakın bir isim, Ertuğrul Yalçınbayır, Bülent Arınç ya da Arıç'a yakın bir isim, Abdüllatif Şener, Erdoğan Bayraktar, Cüneyd Zapsu ve Hüseyin Çelik... İsimlerden bazıları bunlar. Ancak hiç beklenmedik başka bir kişinin de tanık olabileceği belirtiliyor.

Davada "köstebek" diye nitelendirilen bu tanığın vereceği ifadelerle, Cumhurbaşkanlığı tartışmalı hale gelen Tayyip Erdoğan'ı, kelimenin tam anlamıyla, siyasal bakımdan "vuracağı" ileri sürülüyor.

AKP'nin 'özgül ağırlığı' diye nitelendirilen -ki bu kavramı kendisi için yine Arınç kullanmıştı- Bülent Arınç da bu isimlerden biri. Bilindiği üzere parti kurucuları arasında yer alan Bülent Arınç, partideki en önemli güçlerden biri olarak görülüyor Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la arası açılan Meclis eski başkanı Arınç, yer yer AKP'yi eleştiren açıklamaları ile dikkat çekiyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ile arası bozuk olan bir diğer isim de Abdullah Gül. Gül'ün uzun süredir Erdoğan'ın uygulamalarından rahatsız olduğu biliniyor. Gül, partiyi birlikte kurdukları, hereketi birlikte inşa ettikleri Erdoğan'ın kendisini tasfiye ederek "tek adam" olmasına derin bir tepki gösteriyor. İşaret edilen bir diğer isim ise, Erdoğan Bayraktar. Eski Şehircilik Bakanı Bayraktar, 17 Aralık operasyonunun ardından canlı yayında konuşmuş, dönemin Başbakanı Erdoğan'ı sorumlu tutarak, "Ne yaptıysam Başbakan'ın bilgisi ve talimatı dahilinde yaptım" demişti. 

AKP kurucularından, eski başbakan yardımcısı ve maliye bakanı Abdullatif Şener ise dikkat çekilen bir başka isim. Şener'in Erdoğan ile yollarını ayıran ilk isimlerden biri olduğu anımsatılarak, eski bakanın temel rahatsızlığının yolsuzluk ve yağma düzeni olduğu belirtiliyor.

Listedeki en ilginç isim ise Cüneyd Zapsu... Yılın önemli bir bölümünü Amerika'da geçiren ve AKP kurucuları arasında yer alan Zapsu, Erdoğan'ı iş dünyasına ve ABD'ye sunan kişi olarak tanınıyor. AKP'nin ABD'li stratejistlerle birlikte projelendirilmesi toplantılarının bile, Zapsu'nun Çamlıca Tepesi'ndeki evinde yapıldığını anımsatan kaynaklar, işadamının Erdoğan'ın üslubu ve yöneliminden rahatsız olduğunu ve bir süredir uzaklaştığını bealirtiyorlar.

ABD yönetiminin Erdoğan'a güveninin kalmadığını gören Zapsu'nun, Cumhurbaşkanı'ndan koptuğu ileri sürülüyor. Bilindiği gibi Erdoğan son ABD gezisi sırasında bazı enstitülerde konuşma yapabilmek ve Beyazsaray'dan randevu alabilmek için Zapsu'dan yine yardım istemişti. Zapsu'nun ABD ile bağlantıları ve iş ilişkileri nedeniyle tanık olabileceği öne sürülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika