ABD'nin California eyaleti, kısırlaştırılan yüzlerce kişiye tazminat ödemeye hazırlanıyor

ABD'nin California eyaleti, kısırlaştırılan yüzlerce kişiye tazminat ödemeye hazırlanıyor

ABD'li insan hakları aktivistleri, tazminattan kısırlaştırma mağdurlarından hayatta olan yaklaşık 600 kişinin yararlanabileceğini belirtiyor.

ABD'nin California eyaletinin çocuk sahibi olmaya uygun olmadığı gerekçesiyle kısırlaştırılan yüzlerce kişiye tazminat ödemeye hazırlandığı bildirildi.

California'da kısırlaştırılan binlerce kişiye tazminat ödemesine ilişkin karar, Eyalet Meclisi tarafından kabul edildi.

Vali Gavin Newsom'ın onayının ardından yürürlüğe girecek karar uyarınca; California, Virginia ve Kuzey Carolina'nın ardından yaşları 13'e kadar varan "kısırlaştırma mağdurlarına tazminat ödeyen üçüncü eyalet" olacak.

California'da zorla kısırlaştırma uygulamaları 1909'lara kadar giderken, resmi rakamlarda 20 binden fazla kişinin kısırlaştırıldığına işaret ediliyor.

Karar kapsamında, cezaevlerinde zorla kısırlaştırılan mahkumlara da tazminat ödeneceği kaydedilirken, ABD'li insan hakları aktivistleri, tazminattan kısırlaştırma mağdurlarından hayatta olan yaklaşık 600 kişinin yararlanabileceğini belirtiyor.

Öjenik Hareketi

Eyalette 2014'te çıkan yasaya göre, cezaevlerinde doğum kontrol amacıyla kısırlaştırma uygulamaları yasaklanırken; "zorunlu sağlık gerekçeleriyle" kısırlaştırmaya devam edilmişti.

Öjenik Hareketi (eugenics movement) 1930'lu yıllarda zirve yaparken; taraftarları, zihinsel hastalıkları, fiziksel engelleri ve diğer istenmeyen özellikleri olan kişileri kısırlaştırmayla daha üstün bir insan ırkını elde edilebileceğine inanıyordu.

Amerikan Halk Sağlığı dergisinde (American journal of public health) 2016'da yayınlanan verilere göre 1919-1952 arasında yaklaşık 20 bin kişi California eyaleti tarafından kısırlaştırıldı. Çoğunluğu eyalet evleri (düşük gelirli vatandaşlara eyaletin tahsis ettiği evler) ve hastanelerde yaşayan "zihinsel kusurlu" olduğu iddia edilen kişilerden oluşuyordu. Derginin yayınladığı 2016 yılına ait verilere göre kısırlaştırmaya maruz kalan ve yaşayan kişi sayısı 831 kişi. Verileri hazırlayan Halk Sağlığı uzmanları California eyaletini bu gerçekle yüzleşmesini ve mağdurlara tazminat verilmesini de belirtiyor.

California Eyaletinin bu karanlık tarihi hakkında spectrumnew1! konuşan California Eyaleti alt meclis üyesi Wendy Carrillo. "1960'ların sonuna doğru çoğunlukla Latin, göçmen ve anadili ispanyolca olan Yüzlerce kadının L.A eyalet hastanelerinde kısırlaştırıldığını" belirtti.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı