ABD'nin "teröre karşı savaş" politikası Müslüman karşıtlığını dünyaya ihraç etti

ABD'nin "teröre karşı savaş" politikası Müslüman karşıtlığını dünyaya ihraç etti

ABD'de İslam karşıtlığı üstüne araştırmalar icra eden akademisyen ve yazar Prof. Dr. Khaled Ali Beydoun, Müslüman karşıtlığının Asya ve Avrupa'da artarak küreselleşmesinde ABD'nin rolüne dikkati çekerek, "ABD, İslamofobiyi, yıkıcı hale getirecek şekilde Asya, Afrika, Avrupa, Orta Doğu ve ötesine...

ABD'de İslam karşıtlığı üstüne araştırmalar icra eden akademisyen ve yazar Prof. Dr. Khaled Ali Beydoun, Müslüman karşıtlığının Asya ve Avrupa'da artarak küreselleşmesinde ABD'nin rolüne dikkati çekerek, "ABD, İslamofobiyi, yıkıcı hale getirecek şekilde Asya, Afrika, Avrupa, Orta Doğu ve ötesine ihraç etti." dedi.

ABD'deki Wayne State Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Khaled Ali Beydoun, AA muhabirine, 15 Mart Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü münasebetiyle küreselleşen Müslüman karşıtlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beydoun, Washington yönetiminin, 11 Eylül saldırılarının ardından "teröre karşı savaş" söylemiyle Müslüman kimliğine yönelik yeni çerçeve çizdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bir varsayım olarak Müslümanlar ne kadar Müslüman görünürse, terörizmle o kadar ilgili olduklarından şüpheleniliyordu. Ayrıca ABD'nin tasarladığı ve dünyadaki öteki hükümetlerin de benimsediği yeni bir yasal ve polislik mimari ortaya çıktı. Terörizm şüphesini Müslümanlara yükleyen bu yeni terörle savaşım paradigmasının sonucu olarak dünyanın dört bir tarafındaki hükümetler, bilhassa Müslümanlara zulmetmek isteyen hükümetler, bu yeni Amerikan dilini benimsedi ve bu yeni Amerikan polislik paradigmasını kendi Müslüman nüfuslarına göz açtırmamak için kullandı."

ABD'nin "teröre karşı savaş" kampanyasının Asya'dan Avrupa'ya oldukça geniş alanda etkili olduğuna dikkati çeken Beydoun, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

"Çin'de 11 Eylül'den ilkin Uygurlar 'terörist, radikal ya da ulus ötesi terör ağlarına bağlı kişiler' olarak tanımlanmıyordu. Uygurlar daha oldukça 'ayrılıkçı, yıkıcı, haydut ve suçlu' şeklinde niteleniyordu sadece bu yeni Amerikan terörizm dili, Çin hükümetini, Uygur halkını teröristmiş benzer biçimde etkisiz hale getirmek için sınırsız yetkiyle donattı. Aynısı Hindistan, Myanmar, İsveç, Fransa, İngiltere ve tüm dünya için geçerli."

Müslüman karşıtlığının en fazla olduğu beş ülke: Çin, Hindistan, Fransa, ABD, Myanmar

Beydoun, yapmış olduğu çalışmalarından hareketle dünyada Müslüman karşıtı eylemlerin en fazla olduğu ülkelere ilişkin, "İlk sırada, en kötünün Çin olduğunu söyleyebilirim çünkü Çin, toplama kampları, etnik temizlik gibi İslamofobinin en korkunç biçimlerini uygulayan otoriter bir hükümet. İslam'a odaklanıp bir tür etnik temizlik ve soykırımla Uygur halkını yok etmeye çalışıyor." görüşünü paylaştı.

Hindistan'ın Müslüman karşıtlığı konusunda ikinci sırada yer aldığını aktaran Beydoun, "Dünyanın en büyük ikinci Müslüman nüfusuna sahip Hindistan'da, (Başbakan Narendra) Modi rejimi ve Hindistan Halk Partisi (BJP), Hindu üstünlüğünü, ülkedeki Müslümanları yok etmek için araç olarak kullanıyor. Bunu da çok korkunç bir yöntemle (Müslümanları dışlayan) Vatandaşlık Yasası, eyaletlerdeki başörtüsü yasakları ya da Müslümanların vatandaşlıklarını gasbetme gibi hukuku kullanarak yapıyor." diye konuştu.

Beydoun, üçüncü sıraya Fransa'yı koyarak, "Fransa bir nevi Müslüman karşıtlığının şablonunu ortaya koydu. Müslümanların hukuk yoluyla nasıl sıkıştırılacağı ve marjinalleştirileceği konusunda Batı'nın rol modeli haline geldi. Bunu en çarpıcı biçimde başörtüsü yasağı gibi politikalarda görüyoruz. Fransa, Müslümanların din özgürlüğünü, peçe de dahil olmak üzere genişletilen politikalarla yıkıp aşındırıyor." ifadesini kullandı.

Fransa'dan sonra Müslüman karşıtlığının en yoğun hissedildiği ülkenin ABD olduğunu kaydeden Beydoun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD, Müslüman karşıtı bir dille İslamofobiyi, belki de dünyadaki diğer hükümetlerden çok daha güçlü şekilde yaygınlaştıran ve küreselleştiren 'teröre karşı küresel savaşın' katalizörü. Çünkü ABD bir süper güç, o şekilde değil mi? Dünyanın en kuvvetli ülkesi ve hükümeti, demokrasi bulunduğunu iddia ediyor. ABD, İslamofobiyi, yıkıcı hale getirecek şekilde Asya, Afrika, Avrupa, Orta Doğu ve ötesine ihraç etti."

Beydoun, Myanmar'daki Arakanlı Müslümanların durumuna da değinerek, "Myanmar'da olanları görmezden gelemeyiz. Ülkede etnik temizlik ile on binlerce Arakanlı öldürüldü, yüz binlercesi yerinden edildi. Tüm Müslüman köyleri, kasabaları, toplulukları militan bir Budist hükümet tarafınca yıkıldı." şeklinde konuştu.

"Medya İslamofobinin merkezi tedarikçisi ve kahramanı"

Son yıllarda Müslüman karşıtlığının yükselmesinde hukuk ve medyanın rolünden bahseden Beydoun, "Bir hukuk profesörü olarak, hukukun her zaman İslamofobiyi ilerletmenin ve genişletmenin en etkili yolu olduğunu gözlemliyorum. Fransa'da başörtüsü yasası, Hindistan'da Vatandaşlık Yasası gibi. İkincisi ise medya. Medya, İslamofobiyi olumsuz fikirleri, olumsuz hikayeleri, olumsuz klişeleri yayarak ölümsüzleştiriyor. Medya İslamofobinin merkezi tedarikçisi ve kahramanı." sözlerini sarf etti.

Beydoun, medyada Müslüman karşıtı yasalar nedeniyle ayrımcılığa uğrayan, ötekileştirilen ya da öldürülen Müslümanlara da yeterince yer verilmediğine işaret ederek, "İlk kitabımda, Müslümanların mağdur olduklarında değil, sadece kötü adam olduklarında haber değeri taşıdıklarını yazmıştım. Sonuçta her medya kuruluşunun konuştuğu bir Müslüman terörist var, öyle değil mi? Müslümanlar, Çin'deki gibi korkunç devlet destekli terörizmin kurbanları olduğunda çok az medya kuruluşu bunu konuşuyor." yorumunu yaptı.

"İslamofobi korku ve nefretin kombinasyonu"

Toplumlarda "İslam korkusunun" siyasetçiler tarafınca kasıtlı olarak üretildiğine vurgu icra eden Beydoun, şu şekilde devam etti:

"İslamofobi korku ve nefretin kombinasyonu. Siyasetçiler, İslamofobiyi vasıta olarak kullanarak kendi siyasal, ekonomik ve jeopolitik çıkarlarını ilerletmek istiyor. Hükümetler, ne yaptığını biliyor. Politikacılar, desteklenmek için İslamofobiyi tabanca olarak kullandığı vakit ne yaptığını biliyor. Mesela eski ABD Başkanı Donald Trump, İslamofobiyi kampanya taktiği olarak kullanırsa tabanını harekete geçireceğini ve kampanyasına daha fazla destek sağlayacağını biliyordu."

Beydoun, Batı toplumunun aslına bakarsak tanımadığı İslam'dan korktuğuna dikkati çekerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"İslam'dan nefret ediyorlar şundan dolayı hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. İslam'ın terörizmle ilişkili olduğu, Müslümanların Avrupa kültürünü ele geçirmek ve değişiklik yapmak istediği, Müslümanların hanımlara baskı yapmış olduğu, Müslümanların girdikleri toplumla uyumlu olma arzusunun olmadığı benzer biçimde fikirler var. Bence Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya ve öteki ülkelerdeki basit vatandaşların hakkında oldukça azca şey bildikleri Müslümanlardan nefret ederek korkmalarının sebebi bu."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.