Abdulhamit Gül'den Sedat Peker acıklaması: İşin aslını araştıracak olan savcılarımızdır

Abdulhamit Gül'den Sedat Peker acıklaması: İşin aslını araştıracak olan savcılarımızdır

Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili harekete geçilmemesi eleştirilere neden olurken, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bir suç iddiasını ve işin aslını araştıracak olan savcılarımızdır” dedi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddiaları Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e soruldu.

16. Türk Ceza Hukuku Günleri’ne çevrim içi katılarak bir konuşma yapan Bakan Gül, ‘hukukun verdiği güvencenin, iftira, yalan ve karalamalara karşı tam koruma sağlaması gerektiğini’ belirtti.

Hukukun, ‘karakter suikastinin sığınağı’ olmadığının belirten Gül, şöyle konuştu:

“Hukuk, itibar suikasti, dedikodu ve söylentinin değil, gerçeğin, yalnızca gerçeğin peşindedir. İnsan onurunu yaralamaya, karalamaya yönelik yalan ve iftiraların yerine gerçeği koyacak olan da yine hukuktur. Bunu yapacak olan da savcılık makamıdır, bu makamın yapacağı etkin soruşturmadır. Elbette soruşturmada esas olan gizliliktir lakin bu gizlilik, hakikati toplumdan kaçırmak anlamı taşımaz.

Bu sürecin amacı bir yanda kişi şeref, onur ve haysiyetini korumak diğer yandan soruşturmanın somut delile dayalı olarak etkili yürütülmesini sağlamaktır. Bir suç iddiasını ve işin aslını araştıracak olan savcılarımızdır. Kanunlar çerçevesinde, deliller ışığında adil kararı verecek olan da hakimlerdir, mahkemelerdir. Hak aranacak yegane yer yargıdır. Bu noktada kimsenin kendisini hakim, savcı yerine koyma, mahkeme yerine geçme yetkisi yoktur.”

Bakan Gül, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na yapılan üye seçimi için de “Demokrasi uzlaşma rejimidir. Bağımsız ve tarafsız yargıyı yakından ve doğrudan ilgilendiren bir konuda siyasi partilerin uzlaşması demokrasimiz adına önemli bir kazanımdır, sevindirici bir durumdur” dedi.

 

Son Dakika Haberleri