Abdulkadir Selvi: Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yükselişte

Abdulkadir Selvi: Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yükselişte

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Areda-Survey’in 26-30 Temmuz tarihleri arasında iki bin kişi üzerinde yaptığı temmuz ayı anketinin sonuçlarını aktardı.

Sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranlarının yükseldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geriledi, "Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?" sıralamasında yüzde 2.8’le beşinci sırada yer aldı.

Halkın yüzde 33,1'i Türkiye'nin en önemli gündem konusunun "ekonomi ve enflasyon" olduğunu düşünüyor. Yüzde 18,2 de "zamlar ve hayat pahalılığı" olduğu görüşünde.

Selvi’nin köşesinde aktardığı anketin sonuçları şöyle:

Areda-Survey temmuz ayının en önemli gündem maddesini sormuş. Yüzde 33.1’le ekonomi ve enflasyon ilk sırada geliyor. Onu yüzde 18.2’yle zam ve pahalılık takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 13’le tahıl anlaşması yer alıyor. Onun hemen ardından yüzde 6.8’le yoksulluk geliyor.

“Temmuz ayı anketinde dikkat çekici bir değişiklik cumhurbaşkanı adaylığı konusunda kendini gösteriyor. ‘Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 47.8’i Erdoğan yanıtını veriyor. İkinci sırada ise yüzde 23’le Mansur Yavaş geliyor. Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 15.8’le üçüncü sırada yer alırken onu yüzde 8.6’yla Demirtaş takip ediyor. Ekrem İmamoğlu ise gerileyişini sürdürüyor. İmamoğlu yüzde 2.8’le beşinci sırada yer alıyor.

Mayıs ve haziran ayı verilerini incelediğimizde Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun oylarının yükseldiği anlaşılıyor. Kılıçdaroğlu mayısta yüzde 10.6, haziran ayında ise yüzde 12 alıyordu. Bu oran temmuz ayında yüzde 15.8’e yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise mayıs ayında yüzde 45.7, haziran ayında yüzde 46.3 alıyordu. Temmuz ayında bu oran yüzde 47.8’e yükseldi.

Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanlığı yarışından koparken, Mansur Yavaş, Erdoğan’dan sonra ikinci sıradaki konumunu koruyor. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim olmalı diye sorulduğunda ise ankete katılanların yüzde 34.6’sı Mansur Yavaş’ı gösteriyor.

‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 35.6’sı AK Parti diyor. CHP yüzde 24.3’le ikinci sırada çıkarken İYİ Parti yüzde 13.5’le üçüncü sıraya yerleşmiş durumda. HDP’nin yüzde 10.6 çıktığı ankette Milliyetçi Hareket Partisi diyenlerin oranı yüzde 10.3 çıkıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika