Abdulkadir Selvi: Erdoğan’la Esed 2023 seçimlerinden önce görüşebilir

Abdulkadir Selvi: Erdoğan’la Esed 2023 seçimlerinden önce görüşebilir

"İki liderin görüşmesinin seçimlerden önce yapılabileceği belirtiliyor"

Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünya kupası törenleri için bulunduğu Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesinden sonra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmenin gündeme geldiğini belirterek "İki liderin görüşmesinin seçimlerden önce yapılabileceği belirtiliyor" dedi. 

Selvi, konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

"Erdoğan kendisi de açıkladığı gibi Esed’le görüşecek. Bunun için şartlar olgunlaştırılmaya çalışıyor. Peki bu nasıl olacak? Suudi Arabistan’la, Birleşik Arap Emirlikleri ile, Mısır’la nasıl olduysa öyle olacak. Çünkü bu konseptin dördüncü halkası Suriye deniliyor. Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkiler arka kapı diplomasisi ile olgunlaştırıldıktan sonra sıra devlet başkanlarının el sıkışmasına gelmişti.

Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Sisi ile dünya kupasının açılış törenleri için bulunduğu Katar’da görüşmüştü. O görüşmeye Katar Emiri Şeyh Temim ev sahipliği yapmıştı. Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Esed’le yurtdışındaki bir toplantıda görüşmesi bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, organize edeceği bir toplantıda Erdoğan ile Esed’i bir araya getirmek istediği konuşuluyor.

Erdoğan-Esed görüşmesinin 2023 seçimlerinden önce olabileceği söyleniyor." 

Etiketler :