Abdulkadir Selvi: Konut kampanyası nasıl olacak, Hazine arazileri hangi şartla verilecek

Abdulkadir Selvi: Konut kampanyası nasıl olacak, Hazine arazileri hangi şartla verilecek

"Peşkeş çekiliyor" eleştirilerine yönelik, "Evet, Hazine arazilerini dar gelirli vatandaşlarımıza peşkeş çekiyoruz"

Bakan Kurum, vatandaşın kendi evini yapabilmesi için büyükşehirlerde Hazine arazlerinin satışa çıkartılmasına ilişkin olarak yapılan "Peşkeş çekiliyor" eleştirilerine yönelik, "Evet, Hazine arazilerini dar gelirli vatandaşlarımıza peşkeş çekiyoruz" dedi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Bakan Kurum ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Selvi'nin aktardığına göre Murat Kurum, Hazine arazilerinin kendi evlerini yapmak isteyenlere satışı konusunda şunları söyledi:

”Alt gelir grubunda olan ve ev sahibi olmayan insanlarımıza Hazine arazilerini vermek peşkeş çekmekse evet biz vatandaşımıza Hazine arazilerini peşkeş çekiyoruz.

"Hazine arazileri evi olmayan vatandaşlara verilecek. Arsayı aldığında evi yaptığı sürede resim, harç ve KDV muafiyeti gibi destekler vereceğiz. Hazine arazisini tahsis ederken belirli bir süre elden çıkarmama şartı koyacağız. TOKİ konutları da 5 yıl ve taksidi bitmeden devredilemiyor. Hazine arazilerini de belli bir süre devredemeyecekler. Buradaki amacımız alt gelir grubundakileri, evi olmayanları ev sahibi yapmaktır." 

Selvi: Garibanın evi olmasın mı?

Selvi de konuyla ilgili "Bakmayın siz hazine arazilerini peşkeş çekecekler yalanını ortaya atanlara. Onların tuzu kuru. Kendileri Bodrum’da, Marmaris’te, Ayvalık’ta, Datça’da yaşarlar. Yazın sahillerden, kışın tatilden gelmezler. Yazlık ve kışlık evleri olur. Başını sokacak evi olmayan gariban vatandaşa ev yapması için Hazine arazilerinin tahsis edilmesini peşkeş çekmek olarak değerlendirirler. Garibanın evi olmasın mı? Olsun. Hem de önce garibanın evi olsun. Ama bunlara kalırsa olmasın. Benden duymayın lakin ağustos ayında başlatılacak konut kampanyasında hedef 100 bin konut..." diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem