Abdulkadir Selvi, son seçim anketini paylaştı

Abdulkadir Selvi, son seçim anketini paylaştı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Areda-Survey tarafından 26-30 Haziran tarihleri arasında 200 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın siyasi sonuçlarını paylaştı.

Selvi'nin aktardığına göre; ankete katılanalara "Muhalefet partileri iktidar olursa sizce Türkiye’yi nasıl yönetir?" diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 47’si daha iyi yönetir dedi, yüzde 53’ü hükümetten daha kötü yönetir görüşünde.

Selvi, "Ekonomide ciddi sorunlar var lakin buna rağmen halkımızın çoğunluğu muhalefet gelirse daha iyi yönetir demiyor. Halkımızın çoğunluğu muhalefet gelirse daha iyi yönetir demediği sürece siz hangi anket firması ile çalışırsanız çalışın, sandıktan çıkamazsınız. Bu tür anketlerin alt başlıklarını mutlaka incelerim. O nedenle hemen kadınlar ne diyor diye baktım. Kadınların ancak yüzde 38.3’ü muhalefet gelirse daha iyi yönetir diyor. Yüzde 61.7’si ise hükümetten daha kötü yönetir görüşünde. Kadınların sesine dikkat..." yorumunu yaptı. 

Areda-Survey ankete katılanlara "Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?" diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 46.3’ü Erdoğan dedi. Selvi, Erdoğan'ın yüzde 49.2’yle en çok oyu kadınlardan aldığını söyledi. Erdoğan’ı yüzde 25.2’yle Mansur Yavaş takip etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, yüzde 12’yle üçüncü sırada gelirken onu yüzde 6.7’yle Selahattin Demirtaş takip ediyor.

İmamoğlu yüzde 5.4’le beşinci sırada geliyor. Son dönemlerde ismi tekrar cumhurbaşkanı adaylığı için geçen Meral Akşener ise yüzde 2.6’yla 6’ncı sırada geliyor.

İttifaklar

Ankete katılanların yüzde 47.9’u Millet İttifakı derken Cumhur İttifakı diyenlerin oranı yüzde 52.1 çıktı. Selvi, "Muhalif medya 6’lı masayı yanıltmayın. Seçim öyle çantada keklik değil..." diye yorumladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye