ABD’ye Tel Aviv Büyükelçiliği uyarısı: ABD’nin çıkarlarına zararlı olur

ABD’ye Tel Aviv Büyükelçiliği uyarısı: ABD’nin çıkarlarına zararlı olur

Washington'daki Brookings Enstitüsüne bağlı merkez tarafından yayımlanan raporda, "akılsızca ve tehlikeli" olarak tanımlanan söz konusu adımın ABD'nin çıkarlarına onulmaz zararlar vereceği uyarısı yapıldı, ABD Başkanı Donald...

Washington'daki Brookings Enstitüsüne bağlı merkez tarafından yayımlanan raporda, "akılsızca ve tehlikeli" olarak tanımlanan söz konusu adımın ABD'nin çıkarlarına onulmaz zararlar vereceği uyarısı yapıldı, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimi, "Amerikan halkına ve dünyaya ABD siyasetinin 70 yılına darbe indirilerek ve dünya nüfusunun dörtte birine sebepsiz yere düşmanlık edilerek nasıl ülke çıkarlarına hizmet edilebileceğini" açıklamaya çağrıldı.

TGRT Haber’in haberine göre Büyükelçiliğin taşınması durumunda Washington yönetiminin uğrayacağı zarara ilişkin bilgi verilen raporda, Kudüs'ün statüsünün değiştirilmesi yönündeki bir adımın istikrarı büyük ölçüde bozacağı ve ABD'nin arabulucu rolü ile ekonomisinin zarar göreceği kaydedildi.

'ULUSAL GÜVENLİKLE İLGİLİ DEĞİL'

Raporda, ABD yönetiminin büyükelçiliği Kudüs'e taşıma fikrinin, ABD siyasetiyle ya da ulusal güvenlikle değil kültürel ve ideolojik konularla alakalı olduğu savunuldu.

Raporda, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasının, ABD yönetimleri tarafından ve 1948'den bu yana neredeyse tüm dünya ülkeleri tarafından çekinceli davranılan bir konu olduğu ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya