Açılışını Erdoğan yapmıştı: 1 milyarlık botanik bahçesi düğün salonuna çevrildi

Açılışını Erdoğan yapmıştı: 1 milyarlık botanik bahçesi düğün salonuna çevrildi

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Antalya'da 23 Nisan 2016 yılında resmi törenle açılışı yapılan ve 1 milyar 720 milyon liralık yatırımla hayata

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Antalya'da 23 Nisan 2016 yılında resmi törenle açılışı yapılan ve 1 milyar 720 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen Türkiye’nin ilk botanik bahçesi EXPO 2016'nın, düğün salonu olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Aksu'daki 121 dekarlık arazide yer alan ve 1 milyar 720 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen Türkiye’nin ilk botanik bahçesi EXPO 2016 cumhurbaşkanlığının himayesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yönetiliyordu.

UZUN BİR SÜREDİR ATIL VAZİYETTEYDİ

Sözcü'den İsmail Akın'ın haberine göre EXPO'nun uzun bir zamandır atıl bir vaziyette olduğunu belirten Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Özge Köksal, bunu faal hale getirmek adına da birçok girişimde bulunulduğunu fakat başarılı olunamadığını söyledi. Köksal, “Bu alanın düğün salonu olarak kullanılması doğru bir karar değil. Kent dinamikleriyle birlikte tartışılıp, EXPO alanının bütünlüğünü kapsayan bir proje geliştirilmeli. Günü kurtarmak adına sadece basit yöntemlerle projeler üretilmemeli. EXPO'ya çok ciddi yatırımlar yapılmış, yani hepimizin cebinden çıkan ciddi paralarla hayata geçirilmiştir. Parçalı, parçacı yöntemlerle çözüm alınamaz. Bunlar gelip geçici yöntemler” diye konuştu

'DÜĞÜN SALONUNA DÖNÜŞTÜRMEK AKLA, MANTIĞA SIĞMAZ'

Antalya'nın da Türkiye'nin de EXPO’nun da bu tür bir işletmeyi hak etmediğinin altını çizen Köksal, “Kent dinamikleri, yöneticiler, idareciler bir araya gelip ortak bir çalışma yapıp projeler üretmeli. Tabi atıl durması da hoş değil. Bir şeyler yapılması gerekiyor ama bunlar değil. İşletme maliyetleri çok yüksek bir alan. Bunun bilincindeyiz. Bunları kurtarabilmek adına bu tür şeyler yapılıyor. EXPO alanına bütün bakmak gerekiyor” dedi.

EXPO'nun daha farklı organizasyonlarda kullanılması gerektiğini söyleyen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de şaşkınlık içerisinde olduğunu ifade ederek, EXPO için ciddi yatırımlar yapıldığını hatırlattı. Özer, “Böyle basit organizasyonların yerine bir üniversiteye kampüs yapılabilir. Ya da kongre merkezleri, ARGE merkezi yapılabilir. Böyle bir yatırımı düğün salonuna dönüştürmek akla, mantığa, vicdana sığmaz. Bu çok çirkin bir olaydır. Büyük düşünmek gerekiyor” diye konuştu.