Activision Blizzard iddialara göre işçilerinin haklarını ihlal etmiş

Activision Blizzard iddialara göre işçilerinin haklarını ihlal etmiş

Amerika İletişim İşçileri Sendikası (CWA), oyun geliştiricisini cinsiyet eşitsizliği nedeniyle Temmuz ayında yapılan bir grev sırasında işçileri yasa dışı olarak gözetlemekle suçlayarak haksız bir işçi çalıştırma suçlamasında bulundu.

CWA, şirketin çalışma koşullarını tartışan bir sohbet kanalına erişimin kapandığını duyurdu. Bu da şirket çalışanlarına yönelik yapılan haksızlıkların ses bulamadığı anlamına geliyor. Engadget’a yapılan açıklamalarda Activision Blizzard, iddiaları genel olarak reddetti. Sohbet suçlamalarının yanlış olduğunu ve CWA’nın uzun süredir devam eden tavrının, şirketin işçileri suistimale karşı korumasını engellediğini söylüyor. Ancak “gerçeklerin kasten görmezden gelindiği” söylendi. Şirket ayrıca, tüm suçlamaları inkar etmekle kalmayıp çalışanlarını aslında koruduğunu da iddia ediyor.

Activision Blizzard yeni bir suçlamayla karşı karşıya

Şirket daha önce işyeri uygulamalarına yönelik soruşturmalarda işbirliği yaptığını ve çalışanların işyeri durumları hakkında özgürce konuşabileceklerini iddia etmişti. Ancak CWA, Call of Duty yayıncısının, işçilerin haklarını ihlal edecek yön de “devam eden çabalar” gösterdiğini ileri sürdü. Suçlama, mevcut kargaşanın çoğunu başlatan cinsel taciz skandalının ötesinde, emekle ilgili bir dizi suçlamanın sonuncusu. CWA, Haziran ayında Activision Blizzard’ın QA yüklenicilerini işten çıkararak iş kanununu çiğnediğini iddia ederek dava açmıştı. Mayıs ayında, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), şirketin işçi örgütlerini tehdit ettiği iddialarının arkasında haklılık payı olduğuna karar verdi. Birden fazla rapor, oyun devinin sendika karşıtı mesajları zorladığına dair iddiaları da dolaştırdı.

2022’de hackerlara kaptırılan kripto para 2 milyar dolara yaklaştı

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji