Adalar Belediyesi Horoz Reis’i anacak

Adalar Belediyesi Horoz Reis’i anacak

Horoz Reis, nam-ı diğer Berç Yetvard Akdeniz ölümünün 41. yılında mezarı başında anılacak. 14 Aralık Cumartesi günü saat 13.00'da Kınalıada Ermeni

Horoz Reis, nam-ı diğer Berç Yetvard Akdeniz ölümünün 41. yılında mezarı başında anılacak. 14 Aralık Cumartesi günü saat 13.00'da Kınalıada Ermeni kabristanında yapılacak anma programında gazeteci Adil Bali, Horoz Reis'i anlatacak.

Uzun seneler komşuluğunu yapan gazeteci Adil Bali, Horoz Reis ile bir anısını şöyle anlatıyor:

Palamut Sokağı'nın Arabacılar Meydanı'na bakan köşesinde iki katlı evde otururdu. Karşı binada bizim ailenin lokantası, lokantanın üst katında kaldığımız evimizin penceresinden her akşam kedileri beslemesini merakla izlerdim.

Bizim aile biri iskele meydanınında diğeri Palamut Sokak'ta iki lokantayı işletiyor, yemekleri kendileri yapıp servis ediyorlardı.

İki ağabeyim ve ablam lokantanın işlerine yardım ediyordu.

Palamut sokakta bulunan lokantanın üst katında iki odalı evde kalıyorduk.

Horoz Reis’te karşımızdaki evde otururdu.

Horoz Reis kimdir?

Esas adı Berç Yetvard Akdeniz’dir.

Küçükken babasının sandalı ile denize çıktıkları bir gün fırtına çıkınca oyuncak horozu denize düşüp kaybolur. Arkasından çok ağlar. Böylece adı Horoz Reis oluverir.

Her başı sıkışana yardım eder, İş bulur, derdine koşar, kimseye hayır demezdi.

Dev yürekli, dev cüsseli adamdı.

Kışın ve geceleri adaların ana karaya ulaşımı çok sorunluydu birçok hasta bu yüzden hayatını yolda kaybederdi.

Yaşadığı dönemde ada halkının yardımına koşan, zorlu hava şartlarında da olsa hastaları hastaneye taşıyan, kaybolan balıkçıları bulan yardımsever bir adamdı.

Balıkçılığının yanı sıra Burgaz, Kınalıada, Heybeli ve Büyükada'nın gönüllü cankurtaranıydı. Gecenin kör karanlığında, en tehlikeli fırtınalarda bile hastaları adadan İstanbul'a taşırdı.

4 Aralık 1978'de, ölümünden sonra Adalılar Horoz Reis'in adını yaşatmak istediler ve adını cankurtaran motoruna verdiler. Bugün bütün hastaları ana karaya Horoz Reis adlı deniz ambulansı taşımaktadır.

Adil BALİ kimdir?

21 Mart 1962’de İstanbul’da doğdum. Büyükada İlkokulu ve Büyükada Ortokulu’ndan mezun oldum. Çocukluğum ve gençlik yıllarım adalı lokanta işletmecisi bir ailenin çocuğu olarak Büyükada ve Adalar’da geçti. Kadıköy Ticaret Lisesi’sine 3 yıl boyunca her sabah 06.30 vapuruyla Büyükada’dan gidip akşam adaya dönerek vapurlara ders çalışarak mezun oldum. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okurken, Günaydın Gazetesi Haber Merkezi’nde 1985 yılında muhbirliğe başladım. O dönem birçok Ada haberine imza attım. Yedi yıl Günaydın Gazetesi Haber Merkezi’nde çalıştıktan sonra ATV Haber Merkezi’nin kuruluşunda yer aldım. Politika muhabirliği, siyasi lider röportajları yaptım. Sonra sırasıyla Star Haber Merkezi, Kanal 6 Haber Merkezi ve Haber Müdürü, Kent TV Haber Müdürü, Senkron ve Sinevizon TV’de program yapımcısı, editör olarak çalıştım. ATV’de Kenan Işık’ın sunduğu Dünya Bir Oyun Sahnesi program yapımcısı, Bir Yudum İnsan Programı’nda belgesel yapımcılığı, Suputnik RS FM’de sosyal medya programı yaptım. Şimdi kendi blogumda yazılar ve kitap çalışmaları yapıyorum.

[caption id="attachment_109720" align="aligncenter" width="1000"] Horoz Reis Berç Yetvard Adalar belediyesi tarafından anılacak.[/caption]

Politika