Adalet Bakanı Gül'den yargı mensuplarına 'adil olma' çağrısı

Adalet Bakanı Gül'den yargı mensuplarına 'adil olma' çağrısı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 15’inci Dönem İdari Yargı Adayları Ödül Töreni’nde yargı mensuplarına seslendi. Bakan Gül, yargı mensuplarına ‘adil olma’ çağrısında bulundu.

Yargı mensuplarına seslenen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargıçlara adil olma çağrısı yaparak „Adalet figürünün gözü bağlıdır. Adalet figürünün gözünü açmayın ki faillere değil de dosyadaki delillere bakarak karar verebilin“ ifadelerini kullandı. Davalara ilişkin başlatılan kampanyaların dikkate ALINMAMASI gerektiğini ifade eden Gül, kampanya ile oluşan açık hükmün; gerekçe ve delile dayanan hükmün yerini tutmayacağını söyledi.

Gül şu ifadeleri kullandı:

Hiç kimsenin dosyanıza, aklınıza ve vicdanınıza tesir etmesine asla ve asla müsaade etmeyiniz” diyen Gül, yargıçlara adil olmalarını istedi. Gül, “Ne olursanız olun, her şey olabilirsiniz ama dünyada adil olmaktan daha değerli hiçbir şey yoktur. Hukuk devleti, her türlü kamusal faaliyetin sınırını hukukun belirlediği bir devlettir. Hukuk devleti, hakların ve yükümlülüklerin öngörülebilir güvenceye bağlandığı devlettir. Yasama kural koyar, yürütme onu hayata geçirir; yargı da ona uygular, denge ve denetim işlevi görür.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem