Adalet Bakanı’ndan itiraf gibi açıklama: Düşüncesinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası almadığı bir sistem inşa edeceğiz

Adalet Bakanı’ndan itiraf gibi açıklama: Düşüncesinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası almadığı bir sistem inşa edeceğiz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yargı Reformu Stratejisi’ne ilişkin değerlendirmesinde "İfadesinden, düşüncesinden, eleştirisinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası ya da mahkumiyet almadığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz....

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yargı Reformu Stratejisi’ne ilişkin değerlendirmesinde "İfadesinden, düşüncesinden, eleştirisinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası ya da mahkumiyet almadığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz. Herkes özgürce konuşacak, kimse susmayacak, eleştirisini söyleyebilecek" dedi.

AA Editör Masası’nda Yargı Reformu Strateji Belgesi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve soruları yanıtlayan Gül, hazırlanacak İnsan Hakları Eylem Planı ile tüm kurumlara ev ödevi verildiğini belirterek “Bu, hükümetimizin insan hakları bağlamındaki yol haritası. Bu çalışmayı da tüm kurumlarımızla yapacağız. Bu belgemizi de yakın zamanda açıklayacağız. Burada çok gecikmeden ifade, düşünce özgürlüğü, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi bizim temel yaklaşımımız. İfadesinden, düşüncesinden, eleştirisinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası ya da mahkumiyet almadığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz. Herkes özgürce konuşacak, kimse susmayacak, eleştirisini söyleyebilecek. Bu konuda AK Parti olarak çok önemli adımlar attık ama bazen uygulamada farklılıklar oluyor, bazen mevzuatı güncellemek gerekiyor” dedi.

Tutukluluk düzenlemesi ile ilgili olarak Gül, “Tutuklulukta soruşturma ve kovuşturma dönemiyle ilgili azami süre var. Ama diyelim ki 3 yıl dava açmadınız, 3 yıl tutuklu kalabiliyor. Böyle olmayacak. Belli bir süre belirlenecek. Türkiye’de bu anlamda bir mevzuat söz konusu değildi. Bu çok önemli bir devrim. Sizin de bahsettiğiniz uzun süre tutukluluklarla ilgili eleştirilerin böylece bir mevzuat temelinde ortadan kalkmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

KELEPÇE TEPKİSİ

Cumhuriyet davası kapsamında cezası kesinleşen eski yazarımız Kadri Gürsel’e kelepçe takılmasına tepki gösteren Gül, “Kişi kendisi gelmiş. Kelepçeyi niye takıyorsun? O görüntü gerçekten çok kabul edilebilir değil. Bunları hep beraber bu reform sürecinde, bu tür eksiklilkerin giderileceğine inanıyoruz” dedi.

ÖCALAN KONUSU

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesine yönelik “yeni bir açılımın işareti” iddialarını yeniden yalanlayan Gül, bayramda Öcalan’a açık görüş izni verilmesi konusunda, “O konu teknik bir konu, talebe bağlı. Genel, artık kısıtlayıcı bir hüküm olmadığı sürece bu hususlar genel hükümlerle değerlendirilecektir” dedi.