Adil Öksüz’ün gözaltındayken telefonla görüştüğü isim bakanlıkta!

Adil Öksüz’ün gözaltındayken telefonla görüştüğü isim bakanlıkta!

15 Temmuz darbe girişiminin en önemli isimlerinden Adil Öksüz’ün gözaltındayken telefonla görüştüğü ve FETÖ soruşturmasında adli

15 Temmuz darbe girişiminin en önemli isimlerinden Adil Öksüz’ün gözaltındayken telefonla görüştüğü ve FETÖ soruşturmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ın Gençlik Spor Bakanlığı’ndaki müşavirlik görevini sürdürdüğü ve danışman unvanıyla devlet üniversitelerinde konferanslar verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, Prof. Kaymakcan, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yapıyordu. FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı olduğu iddia edilen ve darbenin planlayıcısı olarak geçen ancak 15 Temmuz’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Adil Öksüz de o dönem o fakültede görevliydi.

Kaymakcan’ın bazı AKP’li belediye başkanlarını makamında ziyaret ettiği öğrenildi

Kaymakcan, FETÖ’nün 2012’de Arnavutluk’ta bulunan Beder Üniversitesi’nde düzenlediği “Beşeri Bilimlerde Manevi Arayışlar” isimli konferansa Öksüz ile katılmıştı. Bu konferansa katılan isimler zaman içinde kamuda veya akademide terfi üstüne terfi alarak hızla yükseldi. Bunların arasında Bingöl Üniversitesi’nden Prof. Dr. R. Kaymakcan da konferanstan tam bir yıl sonra dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Kaymakcan, 2015 seçimlerimde AKP’den milletvekili aday adaylığı gerekçesiyle istifa etmesine kadar bu görevde kaldı. Daha sonra müşavirlik görevini yürüten Kaymakcan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Adil Öksüz ile telefonla konuştuğu ortaya çıktı. Bu nedenle gözaltına alınan Kaymakcan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tüm bu gelişmelere karşın FETÖ soruşturmasından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kaymakcan, Gençlik Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu döneminde de müşavirlik görevini sürdürdü. Kaymakcan’ın Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Değerler Eğitimi Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldığı, bu konferansta “bakan danışmanı” olarak takdim edildiği öğrenildi. Kaymakcan’ın yurdun dört bir yanında konferasnlara katıldığı da öğrenildi. Öte yandan iddialara ilişkin arayarak not bıraktığımız Kaymakcan’ın Gençlik Spor Bakanlığı’ndaki basın danışmanı soruları yanıtsız bırakırken, bakanlığın özel kaleminden yapılan açıklamada ise Kaymakca’ın Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun önceki döneminde danışmanlığını yaptığı aktarıldı.

Hakkında çıkan haberlerle ilgili Prof. Dr. Recep Kaymakcan'ın açıklaması;

Haberde belirtilen 2012 yılında Arnavutlukta FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Beder Üniversitesinde düzenlenen konferansa katıldığım bilgisi yanlıştır. Bu konferansa kesin olarak katılmadım ve hiçbir ilgim yoktur.

Haberde ayrıca firari FETÖ elebaşı Adil Öksüz’ün 15 Temmuz sonrası gözaltındayken benimle telefonla görüştüğü iddia edilmektedir. Bu bilgilerin gerçek olmadığını 15 Temmuz ve sonrası Adil Öksüz’le telefonla görüşmediğimi ve görüşülen kişinin ben olmadığımı açıkça ifade ederim.

Aynı haberinizde 2012 tarihli konferansa katılanların zaman içerisinde kamuda yükseltildiği ve bu çerçevede de benim Bingöl Üniversitesinden Prof. Dr. olarak KYK genel müdürü olduğum iddia edilmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi 2012 tarihli Arnavutluk’taki konferansa katılmadım. Ayrıca Bingöl Üniversitesinde de hiçbir zaman öğretim elemanı olarak görev yapmadım.

Son Dakika Haberleri