'Adli yardımlaşma' yasası kabul edildi

'Adli yardımlaşma' yasası kabul edildi

Anlaşmaya ilişkin yasanın oylamasına 211 milletvekili katıldı. Anlaşma, 209 oyla kabul edildi. Ret oyunun çıkmadığı oylamada iki milletvekili çekimser oy kullandı.Anlaşma, Türkiye ile Rusya arasında iki ülkenin de taraf olduğu...

Anlaşmaya ilişkin yasanın oylamasına 211 milletvekili katıldı. Anlaşma, 209 oyla kabul edildi. Ret oyunun çıkmadığı oylamada iki milletvekili çekimser oy kullandı.

Anlaşma, Türkiye ile Rusya arasında iki ülkenin de taraf olduğu 13 Aralık 1957 tarihli Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi ile 20 Nisan 1959 tarihli Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Avrupa Sözleşmesi'nin taraflar arasında uygulanmasının kolaylaştırılmasını amaçlıyor. Anlaşmanın konusunu oluşturan adli meselelere ilişkin yürürlükte olan ya da kaldırılmış mevzuatlara ve adli yardımlara dair iki tarafın karşılıklı bilgi paylaşımı, belgelerin geçerliliği, gizlilik ve bilgi kullanımının kısıtlamaları, adli müzaheretten yararlanma, tebligat, tarafların ve tanıkların dinlenmesi, bilirkişi incelemesi yaptırılması ve belgelerin iletilmesi gibi işlemlerin yerine getirilmesi, tanık ve bilirkişilerin korunması ile tanık ve bilirkişilerin korunması ile suçluların iadesi düzenleniyor.

Söz konusu anlaşma 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara'da Türkiye ve Rusya Adalet Bakanları tarafından imzalanmıştı. TBMM'de kabul edilen anlaşmanın Türkiye'deki iç hukuk süreci, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla tamamlanmış olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya