Adnan Oktar davasında karar belli oldu: Bin yılı aşkın hapis cezası

Adnan Oktar organize suç örgütüne ilişkin davada karar çıktı. Örgüt elebaşı Adnan Oktar'a bin yılı aşkın hapis cezası verildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki duruşma salonunda görülen duruşmaya aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu çok sayıda tutuklu sanık ve tutuksuz sanık katıldı. Mağdur ve müştekilerin de katıldığı duruşmada, çok sayıda taraf avukatı da hazır bulundu.

Bin yılı aşkın hapis cezası

78'i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada dosyayı karara bağlayan heyet, örgüt elebaşı Adnan Oktar'a bin yılı aşkın hapis cezası verdi.

Adnan Oktar: Biz evrimi çürütmeseydik, Türkiye komünist olurduAdnan Oktar: Biz evrimi çürütmeseydik, Türkiye komünist olurdu

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamenin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle birlikte ilk duruşmanın 17 Eylül 2019'da Silivri'de yapılmasına karar verilmişti.

Mahkeme, 17 Eylül'deki duruşmada ilk olarak örgüt elebaşı Adnan Oktar'ın savunmasını almıştı.

Sanıkların çoğu, savunmalarında haklarındaki suçlamaları ve örgüt iddialarını kabul etmeyerek beraat talep etti.

Dava sürecinde bazı müştekilerin dinlenilmesi sırasında mahkeme heyetinin aldığı karar uyarınca kapalı yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle tutuksuz sanıkların duruşmalara katılma zorunluğunu kaldırırken, buna rağmen birçok tutuksuz sanık ve izleyici duruşmaları takip etmeye devam etti.

 

GENEL