Adobe, ABD kararıyla tüm Venezüela hesaplarını iptal etti

Adobe, ABD kararıyla tüm Venezüela hesaplarını iptal etti

Adobe, ABD Hükümeti’nin 5 Ağustos 2019’da yayınlanan 13884 İcra Emri nedeniyle 28 Ekim’den itibaren Venezuela’daki tüm hesapları devre dışı bırakac

Adobe, ABD Hükümeti’nin 5 Ağustos 2019’da yayınlanan 13884 İcra Emri nedeniyle 28 Ekim’den itibaren Venezuela’daki tüm hesapları devre dışı bırakacağını açıkladı.

Yürütme Emri’ne göre, Venezüela’ya ait her şey bloklanacak. “Venezüela Hükümeti” terimi, Venezüela devleti ve Venezüela devletini, Venezuela Merkez Bankası ve Petroleos de Venezuela, SA (PdVSA) dahil olmak üzere herhangi bir siyasi alt bölümünü, ajansını veya araçlarını içeriyor. Yukarıda belirtilenler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak sahip olunan veya kontrol edilen ve Maduro rejiminin bir üyesi de dahil olmak üzere yukarıda belirtilenlerin herhangi biri adına sahip olunan her şey için bir bloklama yapılıyor.

Adobe şöyle diyor :

ABD Hükümeti, uygulamalı etkisi, Venezuela’daki ABD şirketleri, varlıkları ve bireyleri arasındaki hemen hemen tüm işlem ve hizmetleri yasaklamak olan Executive Order 13704’ü yayınladı. Bu sıraya uymak için Adobe, Venezuela’daki tüm hesapları kapatıyor

Bu arada 13884 nolu emrin bir son kullanma tarihi yok. İptal kararı ABD hükümetine ait. Adobe, Venezüelalı müşterilerin aboneliklerini iptal ettikten sonra,

13884 İcra emri, tüm faaliyetlerin satış, hizmet, destek, geri ödeme, kredi vb. Dahil olan kuruluşlarla sona erdirilmesini emreder

diyerek geri ödeme yapmayacak. Çünkü ABD ile Venezüela arasında herhangi bir parasal işlem yapmak mümkün değil. Adobe, Venezüela vatandaşlarına hizmetlerinin ve yazılımlarının hiçbirine artık erişim sağlamayacak. Ayrıca ücretsiz ürünlerini kullanmalarını yasaklayacak ve gelecekteki alımlarını yapmalarını engelleyecek.

13884 sayılı İcra Emri uyarınca, ABD şirketleri Venezüela’da yaptığı işlerde ciddi şekilde kısıtlanıyor.

Sonuç olarak, Venezüela’daki işletmeler ve bireylerle yapılan tüm faaliyetlerin yanı sıra, 13884 sayılı İcra Emri veya diğer ABD yaptırım düzenlemeleri kriterlerini yerine getirenlere de son veriliyor.

“Rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” adındaki destek belgesine Adobe’yi “ABD Yürütme Emri | Venezuela ile Adobe’ye uyumluluk” başlıklı olarak ekledi .

Hesaplarını bu ay devre dışı bırakacak olan Venezüela müşterileri, 28 Ekim 2019 tarihine kadar platforma kaydettikleri ve Adobe hesaplarında sakladıkları içerikleri indirmek için 28 Ekim 2019 tarihine kadar zaman geçirdiler. Her müşterinin uygulamasına veya abonelik planlarına bağlı olarak, aşağıdaki bulut konumlarından dosya indirebilirler.

Mektuplarına göre, kullanıcılar artık hesaplarına, Adobe.com çevrimiçi platformuna veya şirketin yazılım veya hizmetlerine erişemez.

Özellikle Suriye konusu ile ilgili olarak dün Trump’ın yaptığı yaptırım açıklaması (ekonomiyi mahvederiz) düşünülürse, yıllardır dediğimiz yerli yazılım, yerli bulut kelimelerinin anlamı daha fazla ortaya çıkıyor. Ya Microsoft, Amazon ya da Google, hesaplarınızı kapattık, verilerinizi ve paranızı geri alamazsınız derse? Bu konuyu geniş yorumlayan bir yazıyı yarın yayınlayacağız.

Venezüela ile Ne Yaşanıyor?

Venezüela ile ABD, 10larca yıl önceden gelen sorunları bugün zirvede yaşıyor

ABD daha önce çeşitli Latin ülkelerinde ve defalarca yaptığı üzere, yöneten kişiyi değiştirmeye çalışıyor. Gördüğümüz sorun bunun ilerlemiş hali.

Kaynak: Tekonolojioku