Afgan Canan Dayı, öldürülen iki oğlunun yasını ney üfleyerek tutuyor Açıklaması

Afgan Canan Dayı, öldürülen iki oğlunun yasını ney üfleyerek tutuyor Açıklaması

BİLAL GÜLER/SAYED KHODAİBERDİ SADAT - Afganistan'ın Gazne vilayetinde yaşayan Canan Ensari, 6 yıl ilkin suikasta kurban giden asker evlatlarının hasretini ney üfleyerek dindirmeye çalışıyor.

BİLAL GÜLER/SAYED KHODAİBERDİ SADAT - Afganistan'ın Gazne vilayetinde yaşayan Canan Ensari, 6 yıl ilkin suikasta kurban giden asker evlatlarının hasretini ney üfleyerek dindirmeye çalışıyor.

Afganistan'da uzun seneler devam eden çatışmalı ortam oldukça sayıda kişinin evlat acısı yaşamasına niçin oldu. Baba ve anneler çocuklarını, eşler ise kocalarını yitirdi ve ölen Afganlar binlerce yetimi ardında bıraktı.

Gazne'nin Hoca Ömeri kazasının Kale-i Nev köyünde yaşayan 70 yaşındaki Canan Ensari de evlatlarını kaybeden babalardan.

Çevresinde "Canan Dayı" lakabıyla malum Canan Ensari'nin yaşamı, 6 yıl ilkin bir Kurban Bayramı günü altüst oldu. O gün, kendisini ziyaret edip vazife yerlerine doğru dönmekte olan ve Taliban öncesi dönemdeki Afganistan hükümetine bağlı orduda vazife icra eden iki oğlu, evlerinin civarlarında düzenlenen suikastta yaşamını yitirdi.

O zamandan beri Canan Dayı, ne vakit evlat acısı sarsa eline neyini alıyor ve onu üfleyerek acısını dindirmeye çalışıyor.

Canan Dayı, yaşamış olduğu hüznü AA muhabirine söyledi.

Çocuklarının öldürülmüş olduğu gün aklından çıkmıyor

Canan Dayı, o gün bugündür evlatlarının öldürülmüş olduğu günün acısını her gün tekrardan yaşadığını ve bu nedenle evinden pek dışarı çıkmadığını, evlatlarının mezarlarını dahi ziyaret edemediğini söylemiş oldu.

Küçüklüğünde, çobanlık yaparken ney, flüt ve kaval çalmayı öğrendiğini belirten Canan Dayı, evlatlarının ölümünün peşinden bunların kendisi için evlat acısını azaltmanın tek yolu haline geldiğini dile getirdi.

Olayın faillerinin bulunamadığını kaydeden Canan Dayı, evlat hasretinin kendisini sardığı her an ney çaldığını söylemiş oldu. Canan Dayı, Afganistan'da artık barışın hakim olmasını arzuladığını ifade etti.

Yaşamını yitiren 32 yaşındaki Gazihan ve 22 yaşındaki Razıkhan adlı evlatları ile anılarının devamlı zihninde canlandığını kaydeden Canan Dayı, şu şekilde devam etti:

"Kurban Bayramı'nın ikinci günüydü. Evde misafirlerle oturuyorduk. Onlara çay ikram ediyordum. Oğullarım motosikletleriyle ayrıldı. Bir süre sonrasında da çocuklarımın ölüm haberini aldım. Bayramlaşmaya gelmişlerdi. Göreve dönüyorlardı. Şehit oldukları gün, ön dişlerimi söktüm. 2 gencimi simgeliyorlardı benim için. Allah'tan sabır temenni ediyorum. Kederleniyorum ve ney çalıyorum. Bir süre rahat ediyorum böylece."

Toplamda 36 torun sahibi bulunduğunu ve çiftçilik yaparak geçindiğini söyleyen Canan Dayı, ilerlemiş yaşına karşın oğlu Gazihan'dan kalan 5 yetim torunu ve gelininin geçimini de kendisinin sağladığını kaydetti.

Canan Dayı, "Eski hatıraların her biri hüzünlü. Afgan halkı olarak da mutlu geçirdiğimiz bir gün olmadı. Her ailenin bu şekilde hüzünleri oldukça. Benim benzer biçimde binlercesi var. Bir ben değilim ki." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.