Afganistan'da Şii camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı artıyor

Afganistan'da Şii camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı artıyor

Afganistan'ın Kunduz kentinde Cuma namazı kılındığı sırada bir camiye yönelik intihar saldırısı düzenlendi. Birleşmiş Milletler'in Afganistan misyonunun tweetine göre saldırıda en az 100 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede azınlıkta olan Şiilerin gittiği camideki patlama sonrasında sosyal medya üzerinden yayılan görüntülerde cesetler ve moloz yığınları görüldü.

Henüz saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Aralarında Afganistan'daki IŞİD de bulunmak üzere Sünni İslamcı şiddet yanlısı gruplar daha önce 'dini sapkınlık' saydıkları Şiiliği hedef alan saldırılar gerçekleştirdiler.

IŞİD'in Afganistan kolu olan IŞİD-K, ABD ve müttefiklerinin ülkeden çekilme kararının ardından yönetime gelen Taliban'a muhalif; yakın zamanda çoğu ülkenin doğusunda olmak üzere bir dizi bombalı saldırıda bulundu.

- ABD sonrası en ölümcül saldırı

Şii camisini hedef alan saldırı, yabancı güçlerin Afganistan'dan ayrılmasının ardından ülkede yaşanan en ölümcül terör eylemi oldu.

ABD'nin 31 Ağustos'ta son güçlerini çekerek ülkeden ayrılmasının ardından Afganistan'daki patlamalar başkent Kabil'in doğusundaki Nangerhar vilayetinin merkezi Celalabad'da yoğunlaşmıştı. Söz konusu saldırıların çoğu Taliban güçlerini hedef alırken bugünkü saldırı, doğrudan sivilleri hedef alan en şiddetlisi oldu.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, 31 Ağustos sonrası meydana gelen saldırılar ve geçmişte Şiilere yönelik saldırıların çoğunu terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya