Afrin'de yeniden yapılanma çalışmaları başladı: 'Hatay'a bağlı olacak...'

Afrin'de yeniden yapılanma çalışmaları başladı: 'Hatay'a bağlı olacak...'

Afrin’de TSK ve ÖSO’nun kontrolu¨ sağlamasının ardından yeniden yapılanma çalışmaları başladı. Afrin Kurtuluş Kongresi Sözcu¨su¨, “Afrin’in Antakya’ya ait olacağını'' ve kentte 450 kişilik polis gu¨cu¨ oluşturulduğunu...

Afrin’de TSK ve ÖSO’nun kontrolu¨ sağlamasının ardından yeniden yapılanma çalışmaları başladı. Afrin Kurtuluş Kongresi Sözcu¨su¨, “Afrin’in Antakya’ya ait olacağını'' ve kentte 450 kişilik polis gu¨cu¨ oluşturulduğunu söyledi.

Tu¨rkiye’nin Afrin kent merkezinde kontrolu¨ sağladığını duyurduğu gu¨n, Gaziantep’te de Afrin’in geleceğine dair bir kongre du¨zenlenmişti. Afrin’in önde gelen isimlerinin katıldığı açıklanan “Afrin Kurtuluş Kongresi''nde 5 yedek u¨yeyle birlikte 35 kişilik bir meclis seçildi. Kongre sözcu¨su¨ Hasan Şindi, yaptığı açıklamada, Afrin’in yeniden inşası ve kentte du¨zenin tesis edilmesi için çalışacak olan meclis u¨yeleri içinde 24 Ku¨rt, 8 Arap, bir Alevi, bir Ezidi ve bir Tu¨rkmen olduğunu belirtti.

'KOORDİNASYON HATAY'DAN'
Şindi’nin verdiği bilgiye göre, Afrin’in yönetiminde koordinasyon görevini ise Hatay Valiliği u¨stlenecek. Tu¨rkiye’nin atayacağı bir vali yardımcısı, Afrin’de vali gibi hareket ederek koordinasyonu sağlayacak. “Afrin, Antakya’ya ait olacak'' diyen Şindi, Hatay Valisi ile “Afrin Valisi''nin koordinasyon içinde olacağını sözlerine ekledi. Tu¨rkiye’nin Afrin’de vali yardımcıları u¨zerinden yu¨ru¨tmeyi planladığı yönetim şekli daha önce Fırat Kalkanı Harekâtı ile ele geçirilen Cerablus, El Bab, Azez ve Mare gibi bölgelerde de hayata geçirilmişti.

Deutsche Welle Tu¨rkçe’den Cengiz Özbek’in haberine göre, kent merkezinde görev yapmak u¨zere 450 kişilik bir polis gu¨cu¨nu¨n oluşturulduğu da açıklandı. “Gu¨venliği sadece polis sağlayacak. Asker gu¨cu¨ olmayacak'' diyen Şindi, polis gu¨cu¨nu¨n birkaç gu¨n içinde faaliyete geçeceğini, ardından ÖSO’nun Afrin kent merkezinden çıkacağını ifade etti.

Dicle Üniversitesi Hukuk Faku¨ltesi öğretim u¨yesi Vahap Coşkun, İçişleri Bakanı Su¨leyman Soylu’nun ocak ayında yaptığı “Azez’de, Cerablus’ta, Mare’de bugu¨n kaymakamımız var, Emniyet mu¨du¨ru¨mu¨z var, bugu¨n jandarma komutanımız var'' açıklamasını hatırlatarak, “Bakan bahsettiği bu¨rokratların adeta Tu¨rkiye’nin bir beldesi ya da ilçesini yönetir gibi mu¨lki idare pozisyonlarında görevlerini ifa ettiklerini söylemişti. Benzer bir durum Afrin’de de olacak'' dedi. Coşkun, “Hukuken burada hukuki bir durumdan ziyade, bir fiili durum söz konusu. Tu¨rkiye kendine yönelik tehlike arz ettiğini du¨şu¨ndu¨ğu¨ bölgelere operasyon yaptıktan sonra, orada hayatı normalleştirme misyonunu da u¨zerine almış ve bunu gerçekleştiriyor'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem