Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Kırgel'in ayrımcı sözleri: Diyarbakır Barosu'ndan Kırgel hakkında suç duyurusu

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Kırgel'in ayrımcı sözleri: Diyarbakır Barosu'ndan Kırgel hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, Amedspor-Afyonspor karşılaşması öncesi Amedspor’a yönelik açıklamada bulunan Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, hakkında suç duyurusunda bulundu.

Afyonspor’un sosyal medya hesabından paylaşılan bir videoya göre maç öncesi futbolcuları antrenmanda ziyaret eden Kırgel, şunları dedi:

“Gönlümüz sizlerle, sizin işiniz futbol oynamak. Siz de onu çok iyi yapıyorsunuz. Geriye kalanı bize bırakın. Gerçekten Afyonumuz’un kazanmaya ihtiyacı var. Hele Hele Mersin’de yaşadığımız terör eyleminden sonra gönlümden geçeni söylüyorum: 5-0. Şöyle eze eze bir yenersiniz, buradan onları göndeririz.

Video daha sonra gelen tepkiler üzerine silindi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Diyarbakır Barosu ise söz konusu açıklamalar nedeniyle Kırgel hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Amedspor Kulübüne yönelik sözlü saldırıya ilişkin halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına dair söylemlerde bulunan şahıs hakkında TCK’nın 216. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmuştur.”