• Ağabeyinin sistematik tecavüzüne maruz kalan çocuk hamile kaldı, aile şikayetçi olmadı

  Konya’da yaşayan H.E’nin(16) karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiği ve hamile olduğu ortaya çıktı. H.E.’nin (16), 2 yıl boyunca ağabeyi R.E.’nin (31) tecavüze uğradığı ve yapılan DNA sonucu bebeğin R.E.’den olduğu ortaya çıktı. Olayın ardından tutuklanan ve ‘zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 56 yıla kadar hapsi istenen R.E.’nin yargılanmasına başlandı. R.E., savunmasında, kız kardeşiyle ilişkiye girdiğini, alkollü olduğunu ve bir şey hatırlamadığını öne sürdü. H.E. ile anne ve babası ise olaydan bilgilerinin olmadığını belirtti ve R.E.’den şikayetçi olmadı.

  Kentte, geçen yıl lise 2’nci sınıf öğrencisi olan H.E., Mart ayında, kaldığı öğrenci yurdundan karın ağrısı şikayeti başlayınca hastaneye götürüldü. Yapılan kontrolde hamile olduğu ve doğumun yaklaştığı anlaşılan H.E., ameliyata alındı. Bebeğin, karında sıvı yutması nedeniyle öldüğü belirlenirken, operasyonla alındı. Hastanedeki olay, Cumhuriyet Savcılığı’na bildirildi. İfadesine başvurulan H.E., 2017 yılından beri ağabeyi R.E.’nin tecavüze uğradığını söyledi. H.E., bu sene yarı yıl tatilinde hamile kaldığını anladığını kaydetti.

  İSTİSMARCI HAMİLELİĞİ ANLADI, ‘HALLEDECEĞİM’ DEDİ

  H.E 2019’da yarıyıl tatili için eve gittiğinde ağabeyinin, tecavüzde bulunmak istediği sırada karnının şişkinliğini görüp, hamile olduğunu anladığını belirtti. R.E.’nin hamileliği ile ilgili “Merak etme, ben halledeceğim bir şekilde” dediğini ve tecavüzde bulunmaya devam ettiğini söyledi. Yaşadıklarını korktuğu için kimseye söyleyemediğini dile getiren H.E devlet korumasına alındı.

  H.E.’nin ifadesinin ardından R.E., gözaltına alındı. Kız kardeşine tecavüzde bulunduğunu itiraf eden R.E., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  56 YIL HAPSİ İSTENDİ

  Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, suçun ‘zincirleme bir şekilde çocuğun niteliklit tecavüz’ olduğu belirtilerek, ağabeyinin hakkında 56 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede H.E.’nin, 2017 yılının Ağustos ayında öz ağabeyi tarafından tecavüze uğradığı ve aradan 4-5 gün geçtikten sonra R.E.’nin tekrar tecavüze kalkıştığı, H.E ‘nin de ağabeyinin yine kendisine güç kullanacağını düşünerek, karşı gelmediği kaydedildi. İddianamede H.E.’nin, haftada 1- 2 kez evde kimse yokken ağabeyi R.E.’nin tecavüze uğradığı, korktuğu ve kendisini zorlayacağını düşündüğü için tepki göstermediği, liseye başladığı dönemde hafta sonları yurttan evine geldiğinde ağabeyinin tecavüze uğradığı ve bu olayları korktuğu için kimseye anlatamadığı belirtildi.

  Soruşturma kapsamında R.E. ile kız kardeşinden alınan DNA örnekleri, Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı’nda ölü bebekten alınan DNA örnekleriyle karşılaştırıldı. Hazırlanan raporda, bebeğin R.E.’den olduğu belirlendi.

  ALKOLLÜ OLDUĞUNU VE BİR ŞEY HATIRLAMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ

  Tutuklu sanık R.E.’nin, Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. R.E., duruşmadaki savunmasında kız kardeşiyle 1 kez ilişkiye girdiğini, olay günü alkollü olduğu için bir şey hatırlamadığını, kız kardeşiyle ilişkilerinin gayet iyi olduğunu, veli toplantılarına kendisinin gittiğini öne sürdü. Mahkemede, ilişki için kız kardeşini zorlamadığını ileri süren R.E., “Kız kardeşimin bana karşı koyup koymadığını hatırlamıyorum. O hamileyken ilişkiye girmedim. Kimden hamile olduğunu bilmiyorum. Kız kardeşim sadece benimle ilişkiye girdiğini, başka kimseyle ilişki yaşamadığını, benden hamile kaldığını ve ne olacağını sordu. Ben de ‘Merak etme, ben hallederim bir şekilde’ dedim” diye konuştu.

  KIZ KARDEŞ VE ANNE- BABA ŞİKAYETÇİ OLMADI

  Duruşmaya katılan H.E. ise ağabeyinden şikayetçi olmadığını belirtti. Olaydan bilgilerinin olmadığını belirten anne K.E. ve baba S.E. de oğullarından şikayetçi olmadıklarını söyledi. Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.