Ağaçları kasıtlı olarak yaktığı iddia edilmişti...Orman Bakanlığı görevlisi konuştu!

Ağaçları kasıtlı olarak yaktığı iddia edilmişti...Orman Bakanlığı görevlisi konuştu!

İzmir’de çıkan ve günlerce söndürülemeyen orman yangınında, 'ağaçları Orman Bakanlığı görevlisi tutuşturdu' iddiasıyla gündeme gelen kalan o isim konuştu

İzmir’de çıkan ve günlerce söndürülemeyen orman yangınında, 'ağaçları Orman Bakanlığı görevlisi tutuşturdu' iddiasıyla gündeme gelen kalan o isim konuştu. 'Ormanı kasıtlı olarak yaktığı' iddia edilen Orman Yangınlarını Önleme Şube Müdürü Özkan Özbedel, 'Olayların yanlış anlaşıldığını ve vatandaşların kendisini böyle tanımasından çok üzüldüğünü' söyledi.

'Ağaçları Orman Bakanlığı görevlisi tutuşturdu' iddiasına ilişkin sosyal medyada yayınlanan bu video Türkiye'nin gündemine oturmuştu Orman Bakanlığı görevlisi konuştu.  İddiaya göre; "üzerinde orman bakanlığı logolu kıyafet olan şahıs alev makinesi (pürmüz) ile ormanı yakarken vatandaşlar görüntülenmiş ve 'ormanı kasıtlı olarak yaktığı' iddiası ile tepkilere neden olmuştu.

Konunun odağındaki Orman Genel Müdürlüğü personeli konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Orman Genel Müdürlüğü'de  (OGM) Orman Yangınlarını Önleme Şube Müdürü olarak görev yapan Özkan Özbedel, olayların yanlış anlaşıldığını ve vatandaşların kendisini böyle tanımasından çok üzüldüğünü söyledi.

25 yıllık meslek hayatımda...

Özbedel, özetle şöyle konuştu:

"Oradaki arkadaşların yanlış anlamasından dolayı veya farklı düşüncelerinden dolayı geldiler... Alnımızın akıyla görevimizi yaptık, içimiz rahat.  Vatandaşlarımızın bizi öyle tanımaları beni çok üzdü. Ben 25 yıllık meslek hayatımda hiçbir zaman vatanıma ihanet edecek bir şey yapmadım, şimdiden sonra da yapmam. Olsun canları sağ olsun, artık o dakikadan sonra ben yine yangınla mücadeleye devam ettim." diye konuştu.

jandarma ekiplerine durumu izah ettim

Olay anını ve yaşananları anlatan Özbedel, “O yangındaki cephemiz çok genişti, yani çok geniş bir cephede mücadele ediyorduk. Gözaltına alınmadım, oradaki jandarma ekiplerine durumu izah ettim, onlar köylüleri yatıştırmak ve müdahale etmek için çok yönde hareket etti." dedi.

Türkiye’de ormanımız var ki yangınımız oluyor”

İzmir’deki yangının son durumu hakkında bilgi veren OGM Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik ise, “Türkiye’de ormanımız var ki yangınımız oluyor. Bu yangın öncesinde İzmir’de üç yangınımız vardı. Biz helikopterleri o yangından bu noktaya topladık. Enerjimiz parçalanmıştı ancak toparlandık. Yangın başlamadan öncede Milas’ta, Bodrum’da yangın başladı. Dolayısıyla bütün enerjilerimizi buralara yükledik 53’üncü saatte de yangını kontrol altına aldık.” ifadelerini kullandı.

“Karşı ateş uygulaması yapıldı ve başarılı olundu”

Yangınla mücadelede çeşitli metotların olduğunu söyleyen Çelik, İzmir’deki yangında görev alan Özkan Özbedel ve ekibinin karşı ateş metoduyla yangını kontrol altına aldığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika