Ahmet Altan, Erdoğan’a hakaretten ifade verdi

Ahmet Altan, Erdoğan’a hakaretten ifade verdi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan yazar Ahmet Altan, bir haber sitesinde yaptığı söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ifade...

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan yazar Ahmet Altan, bir haber sitesinde yaptığı söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ifade verdi.

DHA’nın haberine göre İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya, başka suçtan Silivri Cezaevinde tutuklu Ahmet Altan, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) aracılığıyla katıldı. Duruşmada tarafların avukatları hazır bulundu.

Sanık Ahmet Altan ifadesinde "Benim konuşmama da cumhurbaşkanına hakaret yok. Anayasal çerçevesinin ve görev tanımının dışına çıkarak anayasaya aykırı bir biçimde fiili başkanlık yapan birinin rotasını çizdiği politikaya yönelik eleştiriler ve uyarılar var" şeklinde konuştu. Ahmet Altan hakkında verilecek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AVUKATI ŞİKAYETÇİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay ise, "Sanığın savunmalarını kabul etmiyoruz. Şikayetimiz devam ediyor. Sanığın dile getirdiği beyanları ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Siyasilerin ve tanınmış kişilerin katlanması gerektiği düşünülen sert eleştiri kapsamını fazlasıyla aşmıştır. Müvekkilime hakaret kastı mevcuttur. Bu nedenle cezalandırılmasın talep ediyorum" dedi.

Dosyadaki eksikliklerin tamamlanması ve sanık avukatının savunmasını dosyaya sunması için süre verilerek duruşma ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, "www.grihat.com.tr isimli internet sitesinde 13 Nisan 2015'de Ahmet Altan ile yapılmış olan bir söyleşiye yer verildiği ifade edildi. İddianamede, şüphelinin gazeteci olması sebebiyle ifade özgürlüğünden en geniş şekilde yararlanma hakkı bulunduğunu, gazetecinin aynı zamanda kamunun bekçisi olduğu vurgulanarak, "Ancak ifade özgürlüğünün başkalarının itibarları noktasında bir sınırı da bulunmaktadır. Kuşkusuz ifade özgürlüğü sınırları oldukça geniş tutulmalı özgürlük anlayışına öncelik tanınmalıdır. Ancak yazı içeriğinde Cumhurbaşkanına atfedilen sözlerin eleştiri sınırlarını aşan ve hakaret teşkil edebilecek mahiyette sözler olabileceği değerlendirilmiştir" deniliyor.

İddianamede, Altan'ın, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan şüphelinin 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv