Ahmet Hakan 30 Ağustos yasağını savundu

Ahmet Hakan 30 Ağustos yasağını savundu

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, 30 Ağustos'ta uygulanacak olan yasağı savundu. "Bu şartlar altında diğer bayramlarda olduğu gibi 30 Ağustos’ta da bir kısıtlama olmasında bir sorun yok." dedi

 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98'inci yıl dönümünde yurt genelinde yapılacak etkinlikler yasaklandı! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede "Valilik ve kaymakamlıklarda tebriklerin kabulü programı yapılmaması ve resepsiyon düzenlenmemesi" ifadesi kullanıldı. İçişleri Bakanalığı tarafından 30 Ağustos kutlamalarının yasaklanması kamuoyunda tepki çekerken, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ise alınan yasak kararını savunurken kararın neden tepki çektiğini sorguladı.

Hakan'ın konuya dair yazdıkları şöyle:

Dün sosyal medyada dolaşırken kafayı nereye çevirsem hep aynı cümleyi gördüm: “30 Ağustos yasaklandı!” * Şöyle bir araştırınca... İşin aslını faslını öğrendim. Olay şuymuş meğer: * Salgın nedeniyle... - 23 Nisan’da ne olduysa... - Ramazan Bayramı’nda ne olduysa... - 19 Mayıs’ta ne olduysa... - Kurban Bayramı’nda ne olduysa... - 15 Temmuz’da ne olduysa... Ne bir eksik ne bir fazla... 30 Ağustos’ta da aynısı olacakmış. * Her konuda birbirimize zıt gidebiliriz... Hiçbir konuda tam bir anlaşma içinde olmayabiliriz... Her konuyu çekişme konusu yapabiliriz... Ama çok şükür ki... 30 Ağustos hâlâ bizim ortak paydamızdır. * 30 Ağustos, bu milletin her ferdinin anlamını çok iyi bildiği ve kapı gibi arkasında durduğu en büyük zaferimizdir. Hangi görüşten olursa olsun, hangi ittifakın içinde yer alırsa alsın, hangi partiyi desteklerse desteklesin... Bu milletin her ferdi, 30 Ağustos için canını verir canını.

ASLINDA TEPKİ ÇEKEN KISITLAMA DEĞİL

30 Ağustos kutlamalarına kısıtlama getirilmesi gayet normal. Biliyoruz: Salgın koşulları var. Üstelik son zamanlarda salgında yükseliş söz konusu. Bu şartlar altında diğer bayramlarda olduğu gibi 30 Ağustos’ta da bir kısıtlama olmasında bir sorun yok. * Ama yine de bir sorun var. O da işin şu kısmında: * Salgın koşullarına hiçbir yerde doğru dürüst uyulmazken, bazı törensel etkinliklerden vazgeçilmezken... Sıra 30 Ağustos’a gelince ödünsüz bir kısıtlama uygulaması hayata geçiriliyor ya... İnsanların tepkisini çeken işte biraz da bu.

GENEL