Ahmet Hakan’ın ‘yatak yazısına’ para cezası

Ahmet Hakan’ın ‘yatak yazısına’ para cezası

Hürriyet'in eski ombudsmanı gazeteci Faruk Bildirici, Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın bir yatak firmasının reklamını yapan “Yatak asla ve sadece yatak

Hürriyet'in eski ombudsmanı gazeteci Faruk Bildirici, Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın bir yatak firmasının reklamını yapan “Yatak asla ve sadece yatak değildir” başlıklı yazısı nedeniyle Hürriyet'e para cezası verildiğini açıkladı.

Hürriyet Genel yayın Yönetmeni Ahmet Hakan 16 kasım 2018’de “Yatak asla ve sadece yatak değildir” başlıklı bir yazı yazarak bir firmanın ürettiği yatağı şu ifadelerle övmüştü: “Yıllardır süren sırt ağrılarım birden kesilmesin mi? Uyku sorunlarımın yüzde 50’si geride kalmasın mı? Öyle memnun oldum ki… Olay, bu yatakların Türkiye’de üretilmesini sağlayan İşbir’in CEO’su Metin Gültepe’yle tanışmama kadar vardı.”

Hürriyet’in eski ombdumsmanı, gazeteci Faruk Çelik, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu’nun bu yazı nedeniyle Ahmet Hakan’a ceza verdiğini yazdı. Faruk Bildirici’nin kişisel sitesinde kaleme aldığı yazının ilgili bölümü şöyle:

"… Ahmet Hakan’ın haber ya da röportaj görünümlü reklamlarla ilgili böyle bir sözü ne kadar geçerlidir emin olamıyorum. Zira kendisinin de gazetedeki köşesinde “örtülü reklam” yaptığına bütün Hürriyet okurları tanıktır.

Hatta köşe yazısında “örtülü reklam” yaptığı Reklam Kurulu kararıyla tescil edilmiş bir yazardır Ahmet Hakan. Reklam Kurulu’nun Ahmet Hakan’ın yazısıyla ilgili böyle bir kararı olduğunu bilmiyordum. Kendisi yazmamış, haberini de okumamıştım. Geçenlerde Reklam Kurulu kararlarını incelerken rastladım.

Ahmet Hakan’ın 16 Kasım 2018 tarihinde Hürriyet’te yayımlanan yazısının başlığı “Yatak asla sadece yatak değildir” başlığını taşıyordu. İŞBİR yataklarını özetle şöyle övüyordu yazısında:

“Sırt ağrısı, bel ağrısı, uyku bozuklukları falan diye başının etini yediğim bir dostum, ‘Senin iyi bir yatak alman gerekiyor’ dedi. Tavsiyeye uydum, gayet uygun fiyata yerli ürünümüzü satın aldım. Ve bingo! Yıllardır süren sırt ağrılarım birden kesilmesin mi? Uyku sorunlarımın yüzde 50’si geride kalmasın mı? Öyle memnun oldum ki… Olay, bu yatakların Türkiye’de üretilmesini sağlayan İŞBİR’in CEO’su Metin Gültepe’yle tanışmama kadar vardı.”

Ticaret Bakanlığı bünyesinde görev yapan Reklam Kurulu şikayet üzerine 12 Şubat 2019 tarihinde yaptığı 281 sayılı toplantısında Ahmet Hakan’ın bu yazısını incelemiş. 2018/7542 numaralı bu dosyada özetle şu kararı vermiş:

“Bahsi geçen köşe yazısında İşbir Yatak markası ile ilgili övücü ve talep yaratıcı ifadelere yer verildiği, söz konusu yazıda haber verme, bir konuda görüş ve fikirlerini belirtme veya tüketicileri aydınlatma ya da bilgilendirme amacının dışına çıkılarak tüketici tercihlerini bilinçli olarak yönlendirebilecek şekilde adı geçen markanın övüldüğü ve markaya ait ürünlerin satın alınmasının teşvik edildiği ve böylelikle İşbir Yatak isimli markanın örtülü reklamının yapıldığı; bu nedenle söz konusu yazının örtülü reklam yönüyle;

– Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 22/1, 22/2, 23/1. maddeleri,

– Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61. maddesi hükümlerine aykırı olduğuna karar verilmiştir.”

Bu karara varan Reklam Kurulu, köşe yazısı görünümündeki örtülü reklamı yayımladığı için Hürriyet’e 138 bin 172 lira idari para cezası ve reklamları durdurma cezası vermiş! Reklam Kurulu’nun Ahmet Hakan’ın “haber verme amacının dışına çıkarak tüketici tercihini yönlendirmeye çalıştığı” tespiti çok önemli.

"HÜRRİYET'İN WEB SİTESİNDEN KALDIRILMALI"

Sadece Ahmet Hakan ve Hürriyet değil bütün yazarlar, gazeteciler ve medya yöneticileri bu tespitleri dikkate alıp, haber ve yazıları reklamlarla iç içe sunmaktan, örtülü reklam yapmaktan vazgeçmeli. Böyle “Çiftçiler Günü” diye “örtülü reklam” sayfaları yapıp okurları enayi yerine de koymamalı.

Ahmet Hakan’ın “Yatak asla sadece yatak değildir” yazısı da Hürriyet’in web sitesinden kaldırılmalı. Zira “Örtülü reklam” devam ediyor hâlâ…"

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv