Ahmet Kaya’nın hayatı film oldu

Ahmet Kaya’nın hayatı film oldu

Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Ahmet Kaya'nın hayatı film oluyor. Kaya'nın ailesinin bu sinema filmine karşı çıkmasına rağmen

Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Ahmet Kaya'nın hayatı film oluyor. Kaya'nın ailesinin bu sinema filmine karşı çıkmasına rağmen beyaz perdeye gelecek olan filmde Ahmet Kaya'yı şarkıcı Özgür Tüzer canlandıracak.

Ahmet Kaya'ya benzerliği ile konuşulan Özgür Tüzer, filmde usta sanatçının türkülerini de söyleyecek. 29 Kasım'da vizyona girecek olan İki Gözüm filminin yönetmenliğini Gani Rüzgar Şavata ile Hakan Gürtop üstleniyor.

Habertürk'ten Mehmet Çalışkan'ın haberine göre ise Ahmet Kaya'nın şarkıları telif hakları nedeniyle filmde olamayacak. Telif Hakları Kanunu gereği, şarkıların hakkını elinde bulunduran temsilci kişi veya şirketin izni olmadan hiçbir eserin ticari bir yapımda kullanılamayacak olması. Filmde Kaya'nın şarkıları yerine anonim türküler kullanılacak.

'Bizden izinsiz film çeken pişman olur!'

43 yaşında hayata veda eden Kaya'yı anlatacak film hakkında konuşan kardeş Mustafa Kaya da "Bizden izinsiz film çeken pişman olur!" ifadelerini kullanmıştı.

Ahmet Kaya, birçok albümünün toplatılmasına ve konserlerinin iptal edilmesine rağmen, 10 Şubat 1999'da Magazin Gazetecileri Derneği'nin Princess Otel kongre salonunda düzenlenen ödül töreninde yılın en iyi sanatçısı ödülünü almış ve ödül konuşmasında şunları söylemişti:

'Ben bu ödül için İnsan Hakları Derneği'ne, Cumartesi Anneleri'ne, tüm basın emekçileri ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Bir de bir açıklamam var: Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim.

Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayımlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum.'' Bu sözleri üzerine davetliler tepki gösterip, küfür etmeye, çeşitli eşyalar fırlatmaya başladı.

Haziran 1999'da Türkiye'den ayrılmak zorunda kalan Kaya'ya, hakkındaki davalardan toplam 3 yıl 9 ay ağır hapis cezası verilmiş, soruşturmaya konu olan görüntülerin düzmece olduğu daha sonra ortaya çıkmıştır.

Kaya, Paris'de kaldığı evde, 16 Kasım 2000'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Ahmet Kaya'yı canlandıracak Özgür Tüzer kimdir?

Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan ve emlakçılık yapan Özgür Tüzer, şarkılarını yakın dostlarına söylüyor. 9 ay önce sosyal medyada paylaşılan videosu aylar sonra keşfedilen Özgür Tüzer, konuk olarak katıldığı 2. Sayfa programında yarışmalar tarafından arandığını ancak ünlü olmak istemediğini dile getirdi.

Aleyna Solaker kimdir?

5 Aralık 1994 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Aleyna Solaker, oyunculuktan önce podyumlarda yer almış, sanatçı 2006 senesinde Kuş Dili isimli televizyon dizisinde yer almıştır.

Kültür Sanat