Ahmet Şık: Şu anki tutukluğumun sorumlusu olan hakim ve savcılar da Silivri’ye girecek

Ahmet Şık: Şu anki tutukluğumun sorumlusu olan hakim ve savcılar da Silivri’ye girecek

Odatv davasından tahliye edildiği gün Silivri Cezaevi'nin kapısında yaptığı açıklama nedeniyle yargılanan Cumhuriyet gazetesinin tutuklu muhabiri Ahmet Şık davada savunmasını yaptı.Beş yıl önce, 375 gün tutuklu kalan Ahmet...

Odatv davasından tahliye edildiği gün Silivri Cezaevi'nin kapısında yaptığı açıklama nedeniyle yargılanan Cumhuriyet gazetesinin tutuklu muhabiri Ahmet Şık davada savunmasını yaptı.

Beş yıl önce, 375 gün tutuklu kalan Ahmet Şık, Silivri Cezaevi'nin kapısında yaptığı açıklamada, "Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar, hâkimler bu cezaevine girecek" demişti.

Cumhuriyet’in haberine göre; dava, Ahmet Şık'ın söz konusu ifadesiyle kendilerini tehdit ve kendilerine hakaret ettiğini ileri süren 38 polis, savcı ve yargıcın şikâyetiyle açılmıştı. Şikâyetçi olan görevlilerin 30'u darbe girişiminin ardından "FETÖ kumpası" suçlamasıyla tutuklandı; kalan 8 şikâyetçi arasında da firarda olanlar bulunuyor. Firarda olanların dışındaki diğer isimlerin hiçbiri davaya katılmadı.

“BU MAHKEMEDE GÖREVLENDİRİLDİĞİMİ 10.30-11.00 GİBİ ÖĞRENDİM''

2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya bakan hakim, yaklaşık beş yıldır süren davada beraat kararı beklediklerini anlatan Avukat Can Atalay'a geçici olarak görevlendirildiğini söyledi. "Sulh ceza hakimiyim. Bu mahkemede görevlendirildiğimi bu sabah 10.30 - 11.00 gibi öğrendim" diyen hakim, "Adaletin tecellisi açısından dosyayı incelemeden karar vermek doğru olmaz" ifadelerini kullandı. Hakim duruşmayı 26 Nisan'a erteledi.

AHMET ŞIK'IN SAVUNMASI

Davaya katılan Ahmet Şık'ın savunması şöyle:

- Şu anki tutukluğumun sorumlusu olan hakim ve savcılar da Silivri Toplama Kampı'na girecek. Beraatimi istiyorum.

- AKP iktidarı 15 yıllık tarihinde yol arkadaşlarından vazgeçmiştir. Tetikçilerinden de vazgeçecektir.

- Silivri toplama kampının bizlerden sonraki konukları, bu dönemin tetikçiliğini üstlenen her meslekten işbirlikçiler olacaktır.

BÜLENT UTKU İLE DİYALOGLARINI ANLATTI

Ahmet Şık duruşma salonundan ayrılırken kendisine destek için davayı izlemeye gelen gazeteci arkadaşlarına, Cumhuriyet'i susturma operasyonunda tutuklanan Cumhuriyet gazetesi avukatı Bülent Utku ile her sabah birbirlerine "Sabahın bir sahibi var" dediklerini anlattı