AİHM’ın tahliye edilmesi kararı verdiği Osman Kavala’dan mektup

AİHM’ın tahliye edilmesi kararı verdiği Osman Kavala’dan mektup

TELE1 programcısı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emre Kongar, bugünkü köşe yazısında Osman Kavala'nın  mektubunu yayınladı.Emre Kongar bugünkü yazısında sosyal medya trollerinin Twitter'da adalet mekanizmasını nasıl etkilediğini...

TELE1 programcısı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emre Kongar, bugünkü köşe yazısında Osman Kavala'nın  mektubunu yayınladı.

Emre Kongar bugünkü yazısında sosyal medya trollerinin Twitter'da adalet mekanizmasını nasıl etkilediğini ve tutuklu Osman Kavala'nın mektubunu yayınladı.

İşte Emre Kongar'ın yazısı:

Önce, AİHM tarafından derhal salıverilmesi kararı verilen Osman Kavala’nın, bugün olup bitenlere “İkinci Silivri Trajedisi” dediğim yazı üzerine, yazdığı mektup; yorumsuz olarak:

“Yaşadığımız hak ihlallerini, gündeme getirmeye devam ettiğiniz için teşekkür ederim.

Bugün yaşananların, Gülenci yapının yargıda etkin olduğu dönemde olanların yanında hafif kaldığı görüşünü savunanlar, anladığım kadarıyla önceki davaların siyasi alandaki etkilerine, yargı dışındaki kurumlarda yapılan tasfiye ve tahribata dikkat çekiyorlar.

Ancak, yaşanan hak ihlallerinin niteliği ve yargı kurumunu nasıl etkilediğine bakıldığında değerlendirmenin farklı olması gerektiğine inanıyorum.

Günümüzde yaşanan; somut delil olmadan iddianame hazırlama, tutuklama ve mahkûmiyet kararı verme, kararları gerekçelendirmeme, yasaları keyfi olarak yorumlama, masumiyet karinesini hiçe sayma gibi temel hukuk normlarını çiğneyen uygulamalar, sadece mağdur yaratmakla kalmıyor; bu uygulamalar geçmişte Gülenci yapıyla ilişkisi olmayan yargı mensupları için de normal davranışlar haline gelmiş durumda.

Şu anda, hukuk devleti kavramına ve yargının evrensel hukuk ilkelerine göre çalışmasına yönelik tehdidin, 12 Eylül dahil hiçbir dönemde yaşanandan daha az ciddi olmadığına inanıyorum.

Trajedi tanımı durumun vahametini anlatıyor ama bence şu açıdan uygun değil:

Malum, trajediler doğaüstü güçler ya da sıra dışı rastlantılar sonucu insan iradesine rağmen gerçekleşen felaketlerdir.

Yaşadıklarımız ise doğrudan insan iradesinin ürünü.”

***

Şimdi de, AKP’li trollerin Twitter’da adalet mekanizmasını nasıl etkiledikleri ve insanların hayatlarını nasıl kararttıklarına ilişkin, pek çok internet sitesinde ve televizyon kanalında yayımlanan, ayrıca Meclis gündemine de taşınan haberi, yorumsuz olarak aktarıyorum:

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yaşam