AK Parti 19 yılda 846 milyar liralık kamu varlığını sattı

AK Parti 19 yılda 846 milyar liralık kamu varlığını sattı

Kamu varlıklarını birer birer satan AKP, özelleştirmelere tam gaz devam ediyor. CHP TBMM Grubu’nun haftalık ekonomi raporunda da özelleştirmelere yer verildi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, raporda, AKP’nin 2021’de 413 milyon dolarlık özelleştirme yaptığı vurgulandı. Rapora göre, geçen yıl yapılan özelleştirmelerin 187.2 milyon dolarla en büyük bölümünü taşınmaz (arsa, arazi vb.) satışları oluşturdu. 175 milyon dolarlık kısmı da işletme/tesis satışlarından kaynaklandı. 2021 sonu itibarıyla Türkiye’de 70.8 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Bu özelleştirmenin de 62.7 milyar dolarlık kısmı Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yapıldı. Bir başka açıdan bakıldığında, devletin 62.7 milyar dolarlık (bugünkü kurlarla 846 milyar lira) varlığının azaldığına işaret edildi.

SATMAYA DEVAM

İktidar özelleştirmelere bu yıl da devam edecek. 2022 bütçesinin gerekçesinde, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonraki süreçte de özelleştirmeler yoluyla devletin kamusal fayda taşımayan üretimdeki payının azaltılması sürdürülecek” diye ifade ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem