AK Parti Grup Başkanvekili Turan canlı yayında açıkladı: EYT'yi salı ya da çarşamba bitireceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Turan canlı yayında açıkladı: EYT'yi salı ya da çarşamba bitireceğiz

TV100 ekranında yayınlanan Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti'nin bu haftaki konuğu AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan oldu.

Turan, "EYT'yi salı ya da çarşamba bitireceğiz. Milletimizin merakla takip ettiği yapılandırma diye tabi ettiğimiz bir kanun çalışmamız var. Borçların afları, yeniden yapılandırılması, adli paralar, yargıya ait cezalar, trafik, ehliyet hepsinin içerisinde olduğu çok büyük bir alan var bu küçük esnaf için büyük bir imkan. Faizler siliniyor, taksitler yapılıyor, dört yıla yayılıyor vesaire. EYT'den sonra bu borç yapılandırma kanunu görüşeceğiz. Olağanüstü bir aksilik olmazsa bu hafta hem EYT'yi hem de yapılandırmayı bitiririz diye ümit ediyorum" diye konuştu.

"Salı günü EYT'yi Genel Kurul'da görüşmeyi planlıyoruz"

KYK gibi birçok şeyi biz gündemimize aldık. AK Parti bütün sosyal kesimlerin haklarını değerlendiriyor. Kapatma davası, Gezi eylemleri olmasaydı belki çok daha fazlasını yapardık. Salı günü EYT'yi Genel Kurul'da görüşmeyi planlıyoruz. Biz yaşı kaldırıyoruz.

EYT'yi salı ya da çarşamba bitireceğiz. Milletimizin merakla takip ettiği yapılandırma diye tabi ettiğimiz bir kanun çalışmamız var. Borçların afları, yeniden yapılandırılması, adli paralar, yargıya ait cezalar, trafik, ehliyet hepsinin içerisinde olduğu çok büyük bir alan var bu küçük esnaf için büyük bir imkan. Faizler siliniyor, taksitler yapılıyor, dört yıla yayılıyor vesaire. EYT'den sonra bu borç yapılandırma kanunu görüşeceğiz. Olağanüstü bir aksilik olmazsa bu hafta hem EYT'yi hem de yapılandırmayı bitiririz diye ümit ediyorum.

Komisyonlarımız devam ediyor. Bu hafta biz çok yoğun çalıştık. Partilerle de paslaştık. Özellikle CHP'de Barış Bey var, onunla paslaştık. Balıkçılarımızın sorunları var. Balıkçılarımızın sorunlarıyla ilgili komisyon kurmak istiyoruz. Bu hafta çarşamba günü bu komisyonun kurulmasını teklif edeceğiz. Balıkçıların da balık fiyatlarının üzerine çalışalım, sorunları çözelim istiyoruz.

7. Yargı Paketi'ni bu hafta Meclis'e getirmeyi planlıyoruz

Bu hafta bir de çok önemsediğim 7. Yargı Paketi'ni Meclis'e getirmeyi planlıyoruz. Çalışmaları tamamlandı. Meclis'e sunacağız. Bu yargı paketi 40 madde halinde olacak. Mesela arabulucuk Türkiye'de çok kıymetli bir kurum haline geldi. Uzun sürecek davalar bu şekilde bir ayda bitiyor. Mahkemelerin iş yükünün azalması için arabuluculuk alanlarını genişletmek istiyoruz. 20 yılı aşmış tüm avukatlarımıza arabulucu olma imkanı veriyoruz. Bu çok kıymetli bir adım mesela. Uyuşturucuda ceza artacak, tedavi şartı getirilecek.

Ev hacizlerinde normalde icra müdürü yetkilidir. Şimdi icra müdürünün kararınını yargıca sorma zorunluluğu getiriyoruz. Artık hakim kararıyla haciz yapılabilecek diyoruz. İkincisi, önceden örneğin iki televizyon varsa evde ikisinin de alınması şartı vardı. Ama şimdi ortak kullanımsa hiçbirini alamama şartı getirilecek. Ortak kullanımdaki eşyalara el konulamayacak. Ev hacizleri zorlaşacak.

EYT dört madde. Konu belli. Yaş şartı vardı. Biz bunu kaldırıyoruz. Çıraklıkta, stajerlikte de eksik pirim ödeniyor. Bunun hepsinin ödenmesini sağlayamayız. Ülkenin ekonomisi hepimizin.

Cumhur İttifak'ı genişliyor mu?

HÜDAPAR veya başka partilerle yol yürümek isteriz. HÜDAPAR ile iyi bir iletişim yakalandı. Cumhurbaşkanımız HÜDAPAR’ın Genel Başkanı ile görüştü, görüşmeler devam ediyor. Sorunsuz olarak bir mutabakat olacağı kanaatindeyim.

Sayın Erbakan'ın da bulunacağı yer altılı masa değil, Cumhur İttifakı'dır diye düşünüyorum.

Af çıkacak mı?

Meclis takvimimiz belli. Şu an gündemimizde af yok. 7. Yargı Paketi'nde de böyle bir gündem yok. Sicil affı, infaz düzenlemesi oldu. Şartlı tahliyeler oldu. Pandemiden kaynaklı evde infazlar oldu. Bu minvalde kalacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.