AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu diplomatik performans, Türkiye'nin hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak bir noktada olduğunu bir kez daha gösterdi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu diplomatik performans, Türkiye'nin hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak bir noktada olduğunu bir kez daha gösterdi

"Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu diplomatik performans, Türkiye'nin hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak bir noktada olduğunu bir kez daha gösterdi"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin arabuluculuğunda Ukrayna-Rusya arasındaki esir takasını duyurmasına ilişkin olarak, "Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu diplomatik performans, Türkiye'nin hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak bir noktada olduğunu bir kez daha gösterdi" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü Amerikan PBS kanalına verdiği röportajda 200 kişilik esir değişimi görüşmelerinde Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını söylemişti. Çarşamba günü de New York’taki Türkevi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile yürüttüğüm diplomasi trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesi bugün yapıldı” dedi.

Ukrayna, Rusya’yla esir takası kapsamında 215 Ukraynalı ve yabancı vatandaşın serbest bırakıldığını açıkladı. Rusya ise Vladimir Putin’in yakını olan eski Ukrayna milletvekili Viktor Medvedchuk dahil olmak üzere 55 mahkumun serbest bırakıldığını açıklamıştı. 

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Ömer Çelik şu ifadeleri kullandı: 

"Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan 'ın Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin ortaya koyduğu diplomatik performans, Türkiye'nin dünyada hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak bir noktada olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türkiye, barışın tesisi için en güçlü odaktır.

Sn Cumhurbaşkanımızın, Sn Zelensky ve Sn Putin nezdindeki girişimleri sonuç vermeye devam ediyor. Türkiye'nin güçlü katkılarıyla Ukrayna ile Rusya arasında savaş esirlerinin mübadelesi gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanımızın güçlü diplomasisi, olumlu gelişmeler üretmeye devam ediyor.

Türkiye, Tahıl koridoru anlaşması da dahil olmak üzere yürüttüğü bir dizi girişim ile Karadeniz'de ve dünyada barışın temini için istikrar sağlayıcı kilit bir aktör olduğunu ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanımızın bu rolü BM Zirvesi’nde tüm ülkelerden takdir görmüştür.

Cumhurbaşkanımızın BM Zirvesi’nde yaptığı konuşma insanlığın vicdanı olma, diplomasi yoluyla barışa güç verme ve dünyada daha adaletli bir düzen oluşturma konusunda Türkiye’nin kapsayıcı gücünü bir kere daha gösterdi."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika