AK Partili belediye, kiralık araçlar için 87,5 milyon liralık ihale imzalamış

AK Partili belediye, kiralık araçlar için 87,5 milyon liralık ihale imzalamış

1 milyar TL’nin üzerindeki borcu ile gündeme gelen AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin araç kiralama hizmeti için 87,5 milyon TL ödediği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Haziran 2021 tarihinde, “kamuda tasarruf tedbirleri” kapsamında yayımladığı genelge ile kamunun araç kiralama ve alımlarında kısıtlamaya gidildi. Mevcut araçların da 2023’e kadar yüzde 20 azaltılacağı belirtildi. Ancak bakanlıklar ile AKP’li yerel yönetimlerin araç kiralama ve satın alma ihaleleri, Haziran 2021’de yayımlanan genelgeyi kâğıt üzerinde bıraktı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 20 Temmuz’da sürücüsüz araç kiralama ihalesi açtı. İhale kapsamında 25 ay süre ile 250 adet sürücüsüz araç kiralanacağı belirtildi. İdare, araçların kiralanması için 90 milyon 801 bin 700 TL yaklaşık maliyet hesabı çıkardı. İhalenin sonuç ilanı henüz açıklanmasa da ihale sözleşmesi 29 Ağustos’ta imzalandı. İdare ile Tureks Turizm ve Truva Seyahat arasında imzalanan sözleşmenin bedeli 87 milyon 500 bin TL oldu.

İhale kapsamında 49 adet C segmenti, 14 adet de B segmenti araç kiralanacağı bildirildi. İdare, bir adet de 4X4 arazi aracı sipariş etti. En az 2020 model olması şartıyla bir adet VIP minibüs de siparişler arasında bulunuyor.

Etiketler :