AK Partili belediyeden suya büyük zam

AK Partili belediyeden suya büyük zam

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi, suya yüzde 47 zam yaptı.

CHP ve İyi Partili meclis üyeleri şehirde 118 bin abonenin su faturasını ödeyemediğini belirtip, zam oranının düşürülmesini istedi.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre, Meclis'te görüşülen zam teklifine CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin “Bu zamları yüzde 47'den 30’a çekelim. Kesme ve bağlama konusunda da fiyat artırmayalım biz de destek verelim” diye teklif de bulundu.

İyi Partili Meclis Üyesi Arslan Güner ise, “Muhalefet olsak dahi bu zammı vatandaşlarımıza anlatmakta zorluk çekeceğiz. 118 bin abonemiz de faturalarını ödeyemiyor. Ben sizin bu zammı biraz aşağı çekeceğinizi düşünmüştüm. Ama sizin böyle bir niyetiniz yok. Yüzde 30'a çekerseniz biz de destek verelim yoksa ret vereceğiz, bunu dışarda anlatamayız” dedi.

"Bu nedenle su gelirimizi makul bir seviyeye taşımamız lazım"

30 büyükşehir belediyesinin 25’inin kendilerinden daha fiyatlıya su verdiğini belirten Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TİSKİ’nin (Trabzon İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresi) gelirinin yüzde 90’ının sudan karşılandığını söyledi. Yatırım yapmak için su gelirinin harcamalara göre ayarlanması gerektiğini vurgulayan Zorluoğlu, “Elektrik giderimiz 2 kat arttı. Benzer fiyat artışı akaryakıtta oldu. Gelecek aylarda işçi maaşları da artıyor. Bu nedenle su gelirimizi makul bir seviyeye taşımamız lazım.

TİSKİ olarak bir hesap yaptık. Biz de istemeyiz. Bizim gibi seçilmiş insanlar bunu istemez. Türkiye'deki 30 büyükşehir belediyesinden 25 belediye TİSKİ’den pahalıya veriyor suyu. Bu mecbur yapmamız gereken, vatandaşlarımıza hizmetin devam etmesi için yapılması gereken bir zamdır. Ayrıca su ücretlerini ödeyemeyen vatandaşların faturalarını da ödeyen bir belediyeyiz” diye konuştu.

“Bu iktidar vatandaşa bir abdestle 5 vakit namaz kılmayı amaçlıyor"

Tartışmaların ardından yapılan oylamada ise Millet İttifaklı meclis üyelerinin hayır oyuna rağmen Cumhur İttifakının oylarıyla suya yüzde 47 zam yapıldı. Alınan kararla konutlarda 5,22 olan suyun metreküp fiyatı 7,67 oldu.

CHP Trabzon İl başkanı Ömer Hacısalihoğlu da su zammına tepki göstererek, “Bu iktidar vatandaşa bir abdestle 5 vakit namaz kılmayı amaçlıyor. Sudaki yüzde 8'lik vergiyi yüzde 1'e indirdiler. Bu indirim olduğunda tebrik kuyruğuna girenlere sesleniyorum, neredesiniz? Bu yapılan fahiş zam karşısında neden sesiniz çıkmıyor” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem