AK Partili Çekmeköy Belediyesi, üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezi bulunan 8 araziyi Milli Emlak’a sattı

AK Partili Çekmeköy Belediyesi, üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezi bulunan 8 araziyi Milli Emlak’a sattı

AKP’li Çekmeköy Belediyesi, üzerinde 2 cami, 3 aile sağlığı merkezi, 2 ilkokul ve 1 imam hatip lisesinin yer aldığı 53 milyon TL değerindeki 8 taşınmazını Milli Emlak’a sattı. Karşılığında ise ticaret ve konut alanı olan iki boş arazi aldı.

AKP’li Çekmeköy Belediye Meclisi’nin dün gerçekleşen temmuz ayı toplantısında CHP’li ve İyi Partili meclis üyelerinin itirazına rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi grubunun oy çoğunluğuyla kabul edilen teklifle belediye mülkiyetindeki araziler Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak’a devredildi. Devredilen 8 araziden 2’sinin üzerinde cami, 3’ünde aile sağlığı merkezi, 2’sinde ilkokul ve 1’inde de imam hatip lisesi yer alıyor.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Belediye üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezilerinin yer aldığı ve 53 milyon 96 bin TL değerindeki toplam 11 bin 435 bin metrekarelik arazileri Milli Emlak’a devretmesinin karşılığında ise mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan iki araziyi aldı. Bu iki arazinin toplam büyüklüğü ise 7 bin 175 bin metrekare olarak açıklandı. Bu iki arazinin boş olduğu, birinin imar planlarına ticaret alanı diğerinin ise konut alanı olarak işlendiği ifade edildi.

Camilerin arazisini de sattılar

Belediyenin iki boş arazi almak için sattığı 8 taşınmazı şu şekilde:

-Alemdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi
-Öğretmen Semiha Yıldırım İlkokulu
-3’nolu Aile Sağlığı Merkezi
-7’nolu Aile Sağlığı Merkezi
-Aile Sağlığı Merkezi
-Taşdelen Çeray Camii
-Alemdağ Merkez Camii
-Üzerinde yapı yok lakin imar planlarına ilkokul alanı olarak işaretli

Öte yandan belediye 7 bin 175 bin metrekare yüzölçümlü iki taşınmazını da Milli Emlak’a 38 milyon 5 bin TL’lik vergi borcu karşılığında devretti. Bu iki araziden birinin üzerinde Nesrin Uçaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer alırken diğerinin üzerinde ise aile sağlığı merkezi yer alıyor.

"Kamu malları sistematik olarak yağmalanıyor ve satılıyor"

Çekmeköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Sami Yayla ise yaptığı konuşmada, üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezinin bulunduğu taşınmazların satışına sert bir şekilde tepki gösterdi. CHP’li Yayla konuşmasında, “Kaynak yaratmak için kamuya ait yerleri kamuya satıyorsunuz. Bu da şu anlama geliyor, kamu malları sistematik olarak yağmalanıyor ve satılıyor. Okul yerlerini, cami yerlerini, sağlık ocağı yerlerini satarak, arsa lobilerinin önüne koyarak bir arsa vurgununa yol açıyorsunuz. Vergi borçlarına karşılık, okul ve sağlık ocağı yerini satıyorsanız verginizi ödemek için bütçeden ayırdığınız 38 milyon TL’yi parayı nereye harcayacaksınız?” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem