Akademi'den Marlon Brando yerine Oscar'ı reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather'e 50 yıl sonra özür

Akademi'den Marlon Brando yerine Oscar'ı reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather'e 50 yıl sonra özür

The Guardian’da yer alan habere göre, 1973 yılında Marlon Brando, Baba filmiyle kazandığı En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almayı reddetmiş, film endüstrisinde yerli Amerikalıların temsiline ilişkin sorunları vurgulamıştı.

O dönem 26 yaşında olan Sacheen Littlefeather, Brando yerine sahneye çıkmış ve Brando ile hazırladığı bir konuşmayı okumuştu. Littlefeather, film endüstrisindeki ırkçılık ev önyargıları vurguladığı konuşması sırasında salonda yuhalamalar ve ırkçı söylemlerle karşı karşıya kalmıştı.

50 YIL SONRA ÖZÜR

Littlefeather yıllar sonra yaptığı açıklamada, kendisine saldırmak üzere sahneye gelen oyuncu John Wayne’in zorla engellendiğini ve hükümetin yer aldığı herhangi bir programı kapatmayı tehdit ettiği için iş bulmasının engellediğini aktardı. Oscar ödüllerini organize eden Akademi, o gece salonda karşılaştığı nefret söylemi nedeniyle Littlefeather’dan 50 yıl sonra özür diledi.

Şimdi 75 yaşında olan Littlefeather, “Biz yerliler çok sabırlı insanlarızdır, sadece 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Espri yeteneğimizi her zaman canlı tutmamız gerek, hayatta kalmamızın yolu bu” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya