Akbank'ta grev kararı

Akbank'ta grev kararı

AKBANK'ta toplu sözleşme görüşmelerinde arabulucu süreci dün bitti. Banksis 60 gün içerisinde greve gidebileceğini açıkladı. Grev başlarsa bankacılık tarihinin en önemli olayı gerçekleşmiş olacak.Bütün dünyada bankacılık...

AKBANK'ta toplu sözleşme görüşmelerinde arabulucu süreci dün bitti. Banksis 60 gün içerisinde greve gidebileceğini açıkladı. Grev başlarsa bankacılık tarihinin en önemli olayı gerçekleşmiş olacak.

Bütün dünyada bankacılık sendikası etkili olmasına rağmen Türkiye'de sektörün grevinin yıllarca devlet tarafından yasaklanması banka sendikalarının etkisiz olmasına neden olmuştu. Ancak geçen yıl Anayasa Mahkemesi'nin bu yasağı kaldırması gözleri bankacıların sendikalarına çevirdi.

Akbank çalışanlarının örgütlü sendikası Banksis, iş veren ile masada anlaşma sağlayamamış ve arabulucu sürecine gitmişti. Arabulucu süreci de önceki gün tamamlandı ve sendika yönetimi ücret ve iş güvencesi gibi uyuşmazlık konularında sonuca varılmaması üzerine grev kararı aldı.

İSTEDİĞİMİ ATARIM DİYOR
Banksis'den yapılan açıklamada Akbank yönetimi suçlandı. Sendika şu açıklamayı yaptı:
"Akbank'ta toplu sözleşmemizin arabulucu süreci sona erdi. Bugüne kadar BANKSİS'in her türlü iyi niyetli ve yapıcı çabalarına karşın işveren banka kapsam ücertleri ve iş güvencesi gibi uyuşmazlık konularında hiç bir olumlu yaklaşım göstermemiştir. Yani (sözleşme kapsamını ben belirlerim istediğim zammı istediğime itmedeğime sıfır, 3-4-15 yıllık olsa da istediğimi işten atarım) keyif tutumunda ısrar ediyor"

ŞİMDİ NE OLACAK?
Sendikanın verdiği bilgiye göre, arabulucu raporunun resmen tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde grev kararı alınacak ve bu karar tüm Akbank şubelerinde ilan edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi