Akif Beki: Soylu'nun yargısız infaz emri

Akif Beki: Soylu'nun yargısız infaz emri

"Bir İçişleri Bakanı’nın uyuşturucu çeteleriyle, suçla mücadele adına suçu alenen meşrulaştırdığı görülmüş şey mi?"

Gazeteci Akif Beki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Metruk binalarda uyuşturucu kullanılıyor. Muhtarlar diyor ki ‘mahkeme kararı var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin. Kim yıktı, biz nereden bilelim ya!" sözlerine işaret ederek, "Mahkeme kararına karşı gelmek, suç. İçişleri Bakanı’nın görevi de suçla mücadele. İstiklal Mahkemelerinin, gerekirse önce asıp sonra idamına karar verdikleri söylenirdi. Soylu, kararı arkadan yetiştirmekten de bahsetmiyor. Verilmiş mahkeme kararını tanımamaya çağırıyor." diye yazdı.

Soylu'nun daha önce de uyuşturucu satıcılarına yönelik yargısız infaz emri verdiğini hatırlatan Beki, "Polis teşkilatına, gördükleri yerde alimallah torbacıların bacaklarını kırıp sorumluluğu kendisine atmalarını emretmişti. Suçsa üstüne alıyordu, cezası kaç yılsa yatmaya hazırdı.

Suç olduğunu biliyor da! Kılıçdaroğlu’nun uymamaya çağırdığı kanunsuz emirlerden biri. Polisin görevi, orantılı güç kullanarak yakalayıp yargıya teslim etmektir. Mahkeme yerine geçerek cezasını kesip infaz etmek değil. Uyulmayacaksa yasaya, Anayasa’ya, yargıya ne gerek, bir seferde hepsini kaldıralım gitsin." diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem